Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki kolejnej tury konkursu OPUS 26+LAP/Waeve. Finansowanie otrzymają m.in. dwa projekty zgłoszone przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego. Łączna kwota finansowania tych przedsięwzięć wynosi prawie 4 mln zł.

15 listopada Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejne – piąte – listy rankingowe wniosków zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu OPUS 26+LAP/Weave. Konkurs umożliwia ubieganie się o finansowanie projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej.

 

Wyniki dla projektów OPUS LAP z udziałem naukowców z Niemiec oraz – w przypadku projektów trójstronnych – z udziałem badaczy z Austrii oraz Czech to ostatnie wyniki dla konkursu OPUS 26+LAP/Weave. Finansowanie otrzymało 11 projektów z list podstawowych oraz 5 projektów umieszczonych pierwotnie przez ekspertów NCN na listach rezerwowych.

 

Wśród zwycięskich projektów są dwa przedsięwzięcia zgłoszone przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Granty dla UW
  • Projekt prof. Adama Izdebskiego z Wydziału „Artes Liberales” pt. Zrozumieć upadek systemu: kryzys i odbudowa społeczno-ekologicznych systemów przednowoczesnej Brandenburgii i Wielkopolski otrzymał finansowanie w wysokości 1 994 700  zł.

 

– Projekt badawczy będzie kolejną fazą wieloletniego, interdyscyplinarnego programu badawczego realizowanego wspólnie z prof. Piotrem Guzowskim (UwB), prof. Mariuszem Lamentowiczem (UAM), dr. Samborem Czerwińskim (UG), oraz szerszym zespołem rozsianym po uczelniach i instytutach badawczych w Polsce i Niemczech. Jego celem jest stworzenie nowego, przyrodniczo-społecznego ujęcia historii Polski, od jej piastowiskich początków po XX wiek. Nasze wspólne badania zostały zainicjowane ponad dekadę temu wspólnym projektem NPRH, który po raz pierwszy przewidywał połączenie badań przyrodniczych i historycznych w odniesieniu do historii Polski. Dzięki polsko-niemieckiej współpracy będziemy teraz w stanie uwzględnić w szerokim zakresie rolę klimatu w badanych przez nas procesach społeczno-ekologicznych – mówi prof. Adam Izdebski z Wydziału „Artes Liberales” UW.

 

 

  • Na realizację projektu pt. Określenie wpływu krótkoczasowych zmian klimatu na populacje ludzkie Bliskiego Wschodu przy łącznym użyciu metod histologicznych i izotopowych prof. Arkadiusz Sołtysiak z Wydziału Archeologii otrzymał grant w wysokości 1 992 992 zł.

 

– Zrozumienie wpływu zmian klimatycznych na dawne społeczności ludzkie jest ważnym tematem badań w archeologii, jednak dostępne dane mają stosunkowo niską rozdzielczość czasową i niekoniecznie są dostępne dla najgęściej zaludnionych regionów. W ramach projektu opracujemy i przetestujemy nowe podejście do badania zmienności klimatu w przeszłości, oparte na bezpośredniej rekonstrukcji krótkoterminowych wahań klimatu na konkretnych stanowiskach archeologicznych przy użyciu sekwencji pomiarów proporcji izotopów tlenu w przyrostowych warstwach ludzkiego szkliwa – wyjaśnia prof. Arkadiusz Sołtysiak z Wydziału Archeologii UW i dodaje: –  W stosunkowo liczebnym zbiorze zębów ludzkich z północnej Mezopotamii i Iranu (ok. 200 osobników), będziemy szukać wzorców sezonowości i fluktuacji klimatu, aby opracować długoterminową chronologię bezpośredniego wpływu klimatu na społeczności ludzkie w tym regionie. Skoncentrujemy się na dwóch okresach, w których prawdopodobnie wystąpiły długotrwałe susze, podczas przejścia od wczesnej do środkowej epoki brązu (ok. 2200-2000 p.n.e.) oraz od późnej epoki brązu do epoki żelaza (ok. 1200-800 p.n.e.). Ostatecznym efektem projektu będzie opracowanie nowego i elastycznego narzędzia zwiększającego zdolność do identyfikowania wpływu krótkoterminowych wahań klimatu na dawne populacje ludzkie.

Pełna lista rankingowa znajduje się na stronie Narodowego Centrum Nauki.