Metody leczenia schorzeń układu pokarmowego i stwardnienia rozsianego będą opracowywać naukowcy, którzy otrzymali granty z UOTT. 12 zespołów badawczych dostało w sumie prawie milion zł.
Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii przyznał granty na badania pracownikom UW. Wśród dofinansowanych są projekty wpisujące się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, czyli branże związane z tworzeniem innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych i podnoszące konkurencyjność gospodarki.
UOTT przyznał finansowanie na badania z dziedzin takich, jak biotechnologie medyczne, diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych, rozwiązania transportowe przyjazne środowisku, nowoczesne technologie pozyskiwania surowców naturalnych, optoelektroniczne systemy i materiały, inteligentne technologie kreacyjne.
Największe kwoty – po 100 tys. zł – otrzymali:
- Sebastian Kmiecik, Andrzej Koliński, Mateusz Kurciński, Maciej Błaszczyk z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na pracę „Komercyjna implementacja metody CABS-flex do wydajnych symulacji dynamiki struktury przestrzennej białek jako niezależnego pakietu oprogramowania”,
- Ewa Kozłowska z Wydziału Biologii na przedsięwzięcie zatytułowane „Zastosowanie lipopolisacharydu (LPS) w leczeniu stanów lub chorób związanych z nadmierną odpowiedzią odpornościową organizmu wywołanych schorzeniami układu pokarmowego zwłaszcza z grupy nieswoistych stanów zapalnych jelit (IBD) i/lub alergii pokarmowych”,
- Jan Szczepanek, Yuriy Stepanenko, Piotr Kabaciński z Wydziału Fizyki „Oscylator światłowodowy o dużej mocy, wytwarzający ultrakrótki impulsy laserowe do zastosowań w medycynie, przemyśle i nauce”.
Wsparcie dostali też m.in. pracownicy Centrum Nowych Technologii na opracowanie testu diagnostycznego do różnicowania guzów kory nadnerczy, Wydziału Socjologii na narzędzia informatyczne służące dialogowi społecznemu, Wydziału Biologii na badania nad metodą terapii stwardnienia rozsianego i łuszczycy.
Do komitetu inwestycyjnego ośrodka wpłynęły w sumie 26 wnioski. Fundusze pochodzą z projektu „Inkubator Innowacyjności+” współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój.