Transkontynentalne połączenie z Singapurem, sztuczna inteligencja w obrazowaniu medycznym, optymalizacja danych w lotnictwie cywilnym, platforma do wizualizacji danych – to osiągnięcia prezentowane przez ICM UW podczas konferencji „Supercomputing 2019” w Denver. W trakcie wydarzenia, które odbywa się od 17 do 22 listopada, rozgrywany jest również studencki finał mistrzostw świata w superkomputingu z udziałem Warsaw Team.

The International Conference for High Performance Computing Networking, Storage, and Analysis to coroczna międzynarodowa konferencja poświęcona rozwojowi technologii informacyjnych, w tym szczególnie urządzeń o dużej mocy obliczeniowej. Organizowana jest od 1988 roku przez Association for Computing Machinery i IEEE Computer Society.

 

Tegoroczna edycja odbywa się w amerykańskim Denver. Uniwersytet Warszawski reprezentowany jest przez zespół Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Wśród inicjatyw prezentowanych przez ICM UW znajdują się:

  • wyniki testu produkcyjnego i szczegóły nowego połączenia międzykontynentalnego Warszawa-Singapur o przepustowości danych 100 Gb/s; więcej >>
  • system Global Air Transport Optimisation (GATO); więcej >>
  • platforma do wizualizacji danych VisNow; więcej >>
  • Supercomputing Frontiers Europe 2020 – wydarzenie odbędzie się od 23 do 26 marca 2020 roku. będzie szóstą edycją corocznej konferencji pierwotnie organizowanej w Singapurze, a od 2018 roku przeniesionej do Warszawy przez dr. Marka Michalewicza, dyrektora ICM UW. – Już dziś zachęcamy uczestników do rejestracji, a  prelegentów do składania abstraktów. Wiodącymi tematami na SCFE20 będą: obliczenia kwantowe, konektom, obliczenia optyczne, badania obliczeniowe mózgu, obliczenia neuromorficzne i badania mikrobiomu – mówi dr Marek Michalewicz; więcej >>
  • Warsaw Team – Student Cluster Competition; więcej >>

Skład Warsaw Team – na wyścigi klastrów obliczeniowych rozgrywanych podczas SC19 –  tworzą studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW – Tomasz Cheda, Łukasz Kondraciuk, Iwona Kotlarska, Aleksandra Księżny, Marek Masiak, a także Dominik Psujek z Politechniki Warszawskiej. Mentorami drużyny są pracownicy ICM UW: Maciej Szpindler i Marcin Semeniuk.

 

Podczas 48-godzinnej rywalizacji non-stop zespoły pracują nad osiągnięciem największej wydajności obliczeniowej przy pomocy systemu komputerowego (tzw. klastra) własnego projektu, mając do dyspozycji nieprzekraczalny limit do 3kW mocy. Do eliminacji w Denver stanęło w tym roku 30 drużyn, z których 13 zakwalifikowało się do rundy finałowej. Warsaw Team jako jedyny zespół z Polski mierzy się ze studentami z Chin, USA czy Niemiec.

 

Według rankingu HPC-AI Advisory Council z lipca 2019 r., po zaledwie sześciu światowych finałach w superkomputingu, Warsaw Team (University of Warsaw) zajmuje 5. miejsce w regionie EMEA (Europa, Bliski Wchód i Afryka) oraz 14. na świecie.