Minimonolog, poncz, żeń-szeń czy półkucając – to wyrazy, które w zeszłym roku sprawiły sporą trudność uczestnikom uczelnianego dyktanda. Jak będzie tym razem? Tekst II Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego jest już gotowy. Do udziału w językowej zabawie można było zapisywać się do 21 listopada. Dyktando odbędzie się 25 listopada online.

– Mamy nadzieję, że będzie to doskonała zabawa, pouczająca rozrywka, okazja, żeby utrwalić zasady ortografii, zobaczyć, jaki nasz język jest piękny, bogaty, różnorodny, jak można się nim bawić – mówi prof. Katarzyna Kłosińska, kierująca Obserwatorium Językowym UW, które organizuje uniwersyteckie dyktando.

 

 

Tekst dyktanda przygotowuje dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego oraz Instytutu Języka Polskiego UW na podstawie reguł zawartych w „Wielkim słowniku ortograficznym PWN z zasadami pisowni i interpunkcji”. W zeszłym roku dotyczył studenta Sławka, rzeźby sprzed gmachu starej Biblioteki. Liczył 242 wyrazy i był rymowany. Tegoroczne dyktando również ma formę zabawnego wierszyka, tym razem o doświadczeniach studentów i wykładowców z zajęć zdalnych.

 

Szukamy mistrza ortografii

II Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się 25 listopada i wyłoni Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii 2021. Rozpocznie się o godz. 15.00. Wydarzenie odbędzie się online.

 

W zabawie mogą wziąć udział obecni studenci, doktoranci oraz pracownicy UW – z wyjątkiem studentów i absolwentów filologii polskiej, absolwentów studiów podyplomowych oraz kursów kształcących redaktorów i korektorów.

 

Zapisy trwają do 21 listopada. Żeby wziąć udział w dyktandzie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl/ii-dyktando-uw.

 

Uczestnicy otrzymają link do transmisji prowadzonej na uniwersyteckim profilu na kanale YouTube. Tekst odczyta dr Barbara Pędzich. Po napisaniu dyktanda uczestnicy zostaną poproszeni o przesłanie jego treści e-mailem na adres dyktando@uw.edu.pl. Oceniane będą wyłącznie prace, które do skrzynki odbiorczej dotrą w ciągu 3 minut od zakończenia dyktanda. Sprawdzana będzie poprawność ortograficzna. Interpunkcja może być brana pod uwagę jako czynnik rozstrzygający w wypadku prac, które konkurować będą o zwycięstwo.

 

Po zakończeniu części konkursowej autorka dyktanda wyjaśni trudności ortograficzne zawarte w tekście.

 

Wyniki poznamy 10 grudnia o godz. 10.00. Ogłoszone zostaną online na kanale YouTube oraz na stronie OJ UW.

 

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl/ii-dyktando-uw.

 

Retrospekcja

W zeszłym roku w walce o tytuł Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii zmierzyło się 437 osób: 361 studentów, 27 doktorantów oraz 49 pracowników UW. Zwyciężył Aleksander Augustyniak, student z Wydziału Prawa i Administracji.

 

Prace sprawdzano przez 30 godzin. Najwięcej problemów przysporzyła uczestnikom pisownia łączna, rozłączna i z łącznikiem. Kłopot sprawiały takie słowa, jak: minimonolog, superchyża, mikrosamolot, ekspodharcmistrz, poncz, żeń-szeń, szast-prast, ekstraświeże, nowo nabyty, honda, półkucając czy Alma Mater.

 

Tekst zeszłorocznego dyktanda, a także porady językowe dotyczące najczęściej popełnianych błędów znajdują się na stronie: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.