Od 11 do 12 września w Starej Bibliotece na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu odbywa się II Kongres Umiędzynarodowienia. Uniwersytet Warszawski jest partnerem wydarzenia organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki. Trwa rejestracja.
II Kongres Umiędzynarodowienia jest kontynuacją debaty rozpoczętej wiosną w Gdańsku, podczas której kilkuset przedstawicieli uczelni i instytucji badawczych z całej Polski omawia strategie internacjonalizacji krajowego szkolnictwa wyższego i nauki.
Kluczowym punktem programu II Kongresu będzie międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych, spraw funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii, w której udział wezmą: prof. Andrzej Szeptycki, dr Henryka Mościcka-Dendys, Jan Szyszko oraz Ignacy Niemczycki. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Hans de Wit – wybitny holenderski ekspert w dziedzinie umiędzynarodowienia.
Programy UE i polskie sukcesy
Podczas kongresu uczestnicy będą rozmawiać m.in. o stopniu, w jakim internacjonalizacja powinna być uwzględniona w wizji rozwoju kraju oraz udziale polskich badaczy w Programach Ramowych UE. W kontekście 25-lecia udziału Polski w Programach Ramowych UE oraz nadchodzącego 10. PR UE eksperci ocenią wpływ międzynarodowej współpracy na rozwój polskich badań i instytucji naukowych.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona europejskim strategiom zatrzymywania talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Polscy naukowcy, którzy z sukcesem pracowali za granicą, podzielą się swoimi historiami, opisując, jak międzynarodowa mobilność wpłynęła na rozwój ich kariery.
Podczas kongresu zostaną również poruszone kwestie sojuszy Uniwersytetów Europejskich – w tym 4EU+, którego członkiem jest Uniwersytet Warszawski – i ich roli w budowaniu strategicznych relacji oraz podnoszeniu jakości i efektywności badań naukowych.
II Kongres Umiędzynarodowienia organizowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim. Wydarzenie odbędzie się od 11 do 12 września w Starej Bibliotece na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Aby wziąć udział w Kongresie, należy się zarejestrować za pomocą formularza online >>
Transmisja online: