Od ponad doby na balkonie w Pałacu Kazimierzowskim przebywa grupa osób protestujących przeciwko nowej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która jest procedowana w tej chwili w Sejmie.
Mimo że uniwersytet nie jest właściwym adresatem postulatów, manifestanci po rozpoczęciu protestu otrzymali zgodę rektora na jego kontynuację. Rektor UW rozmawiał z nimi kilkukrotnie. Protestujący zobowiązali się do przestrzegania przepisów porządkowych dotyczących organizowania zgromadzeń określonych w Statucie uczelni (art. 143 i kolejne).
Protestujący mają dostęp do wszelkiej potrzebnej im infrastruktury. Z punktu widzenia uczelni bardzo istotne jest, by protest odbywał się w odpowiednich ramach prawnych, wszelkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa były przestrzegane i by aktywność protestujących nie zakłócała prowadzenia zajęć akademickich.
Same postulaty protestujących nie są zgodne ze stanowiskiem Senatu uczelni, czyli reprezentantów wszystkich grup społeczności uniwersytetu, którzy pochodzą z wyborów.
Senat uniwersytetu zabrał głos w sprawie zmian w prawie o szkolnictwie wyższym na posiedzeniu 6 grudnia 2017.
W uchwale Senatu wymieniono, jakie problemy i zagadnienia powinna na nowo uregulować ustawa, jeśli ma się przyczynić do rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Za najważniejsze senatorowie uznali:
- wzrost rzeczywistej autonomii szkół wyższych i wzmocnienie roli statutu w zakresie wewnętrznej organizacji i funkcjonowania uczelni,
- stworzenie efektywnego mechanizmu zewnętrznej ewaluacji jakości kształcenia i osiągnięć badawczych,
- wspieranie zarówno uczelni aspirujących do roli ośrodków ogólnopolskich, jak i szkół pełniących ważne znaczenie w regionie,
- zmiany w systemie studiów doktoranckich,
- wsparcie rozwoju przedsięwzięć interdyscyplinarnych,
- stworzenie zachęt do współpracy szkół wyższych, a nie tylko ich konkurowania.
Pełna treść uchwały: www.uw.edu.pl/senat-uw-w-sprawie-wprowadzenia-zmian-w-szkolnictwie-wyzszym/.
Dyskusja dotycząca prac nad nową ustawą w różnych gremiach toczy się na uniwersytecie od wielu miesięcy. Informacje na ten temat są publikowane na stronach: www.uw.edu.pl/uniwersytet/uw-wobec-projektu-prawa-o-szkolnictwie-wyzszym-i-nauce/ oraz www.uw.edu.pl/tag/ustawa-2-0/.
W sprawie protestu oświadczenie wydały przewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów UW i marszałek Parlamentu Studentów UW. Przedstawicielki studentów zwróciły uwagę na to, że protest został zorganizowany bez porozumienia z samorządem i parlamentem, który jest „jedynym organem uprawnionym do podjęcia strajku w imieniu studentów Uniwersytetu Warszawskiego”. Swoje oświadczenie wydał również Zarząd Samorządu Doktorantów UW.
Pełna treść stanowiska przedstawicieli studentów (jpg)
Stanowisko Samorządu Doktorantów UW (pdf)
Anna Korzekwa-Józefowicz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego
Aktualne informacje także na Twitterze
Szkoły doktorskie + stypendia dla wszytkich doktorantów to jedna z najbardziej oczekiwanych zmian w nowej ustawie.
— Marcin Pałys (@Marcin_Palys) June 7, 2018
Projekt nowej ustawy wreszcie daje uczelni prawo decydowania o swojej organizacji i strukturze! Autonomia wspolnoty autentycznie wzrasta.
— Marcin Pałys (@Marcin_Palys) June 7, 2018