Uniwersytet Warszawski na rok akademicki 2024/2025 zaoferował studentom 2710 miejsc w akademikach. Obecnie 99% studentów, którzy złożyli podanie, otrzymało miejsce w domu studenckim. Władze UW systematycznie podejmują działania, żeby podnosić standard zamieszkiwania w akademikach.
Uniwersytet Warszawski dysponuje 2710 miejscami w uczelnianych domach studenckich. Liczba miejsc w ostatnich latach w akademikach UW zmniejszyła się. Wynika to z podnoszenia standardu zamieszkiwania. Uczelnia zrezygnowała z pokoi trzy- i czteroosobowych na rzecz pokoi jedno- i dwuosobowych (często zlokalizowanych w segmentach wyposażonych we własny aneks kuchenny i łazienkę).
Władze UW podjęły tę decyzję po konsultacjach z przedstawicielami studentów i doktorantów, ze szczególnym uwzględnieniem opinii samych użytkowników, tj. mieszkańców akademików. Stale poprawia się także jakość akademików, a przyjęty i realizowany plan poprawy infrastruktury socjalnej pozwala na modernizację i remonty.
Po zakończeniu procesu przyjmowania wniosków w ramach tzw. podstawowego wnioskowania przeprowadzanego w wakacje można ocenić, że przyjęty system wnioskowania wraz z zasadami przyznawania miejsc zabezpiecza interes osób w najtrudniejszej sytuacji materialnej w o wiele większym stopniu, niż miało to miejsce do tej pory. Obecnie wszystkie osoby, które znajdowały się w trudnej sytuacji materialnej, otrzymały miejsce. Nowe kryteria przyznawania miejsc są różnorodne oraz dostosowane do szerokiego grona studentów i ich sytuacji. Aby otrzymać miejsce w akademiku, wystarczy uzyskać punkty za co najmniej jedno z 20 kryteriów.
Pomimo zgłaszanych wątpliwości co do np. kryteriów związanych z aktywnością w organach samorządu studentów lub kołach naukowych, jedynie około 4% wnioskujących z niego skorzystało. Dla tej grupy jest to więc gratyfikacja za dodatkową aktywność i zaangażowanie w życie uczelni, często również za wsparcie innych studentów.
Efektem zmian w zakresie akademików UW jest szybsze i sprawniejsze przyznawanie miejsc, pomimo kolejnego wzrostu zainteresowania akademikami. Obecnie 99% wnioskujących otrzymało już miejsce. Większość oczekujących na miejsce to osoby, które przebywają poza granicami Polski i czekają na otrzymanie wizy.
Uniwersytet Warszawski lobbuje za zwiększeniem progu dochodowego, którego jako uczelnia nie możemy samodzielnie ustalać. UW korzysta z szerokiego wachlarza narzędzi, które daje ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dzięki czemu w ostatnich czterech latach został wydłużony czas, w ciągu którego można pobierać stypendium socjalne (do 10 miesięcy w roku), został rozszerzony katalog przesłanek uprawniających do uzyskania stypendium w zwiększonej wysokości. Skutkowało to tym, że liczba przyznanych stypendiów socjalnych na Uniwersytecie Warszawskim od roku akademickiego 2021/2022 wzrosła.
Informacje na temat wsparcia UW na rzecz osób studiujących opublikowaliśmy na stronie: https://www.uw.edu.pl/dzialania-na-rzecz-wsparcia-osob-studiujacych-na-uw/.