Publikujemy informacje na temat działalności UW.
Władze Uniwersytetu Warszawskiego podejmują działania na rzecz stworzenia bezpiecznego środowiska pracy, studiowania i doktoryzowania się. Stale podnoszony jest standard zamieszkiwania w akademikach. Władze uczelni podejmują dialog z członkami i członkiniami społeczności uczelni, szukając rozwiązań pojawiających się wyzwań.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkim zestawieniem informacji o wybranych działaniach uczelni:
- Rektor UW jest otwarty na dialog z każdą grupą na uczelni, także z protestującymi. Dlatego spotkał się trzy razy z przedstawicielami protestujących w obronie Palestyny. Każde ze spotkań trwało około trzy godziny. Ponadto oddelegowani pracownicy spotykali się ze studentami pięć razy. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych rozmów.
Komunikaty dotyczące protestów wobec konfliktu palestyńsko-izraelskiego: https://www.uw.edu.pl/komunikaty-ws-protestow-wobec-wojny-palestynsko-izraelskiej/.
- Uniwersytet Warszawski stale podnosi standard zamieszkiwania w akademikach w odpowiedzi na potrzeby osób studiujących. Uczelnia zrezygnowała z pokoi trzy- i czteroosobowych na rzecz pokoi jedno- i dwuosobowych. 17 września br. został oddany do użytku nowy akademik przeznaczony dla 370 studentów i doktorantów. UW dysponuje 2710 miejscami w uczelnianych domach studenckich. Systematycznie są prowadzone dalsze remonty. Według informacji z 7 października 99% studentów, którzy złożyli podanie, otrzymało miejsce w domu studenckim. Na liście oczekujących na miejsce w akademiku są w większości cudzoziemcy czekający na wizę. To oznacza, że jeżeli student zgłasza do Biura ds. Pomocy Materialnej potrzebę pilnego zakwaterowania otrzymuje od razu miejsce.
Informacje o akademikach: https://www.uw.edu.pl/informacja-o-akademikach-uw/
- Dbamy o świetną dydaktykę i chcemy pracować z najlepszymi. Na UW obowiązują wysokie progi punktowe przyjęć na studia. Kierunki studiów cieszą się wielkim zainteresowaniem, a wyniki Rankingu Perspektyw wskazują, że najwięcej kierunków wyróżnionych w konkursie jest na UW. Studia na UW podejmują osoby ambitne, które stawiają przed sobą wysokie cele. W trakcie studiów często angażują się w studencki ruch naukowy, organizację konferencji naukowych i różnego rodzaju wydarzeń, kampanii i akcji społecznych.
Więcej o wynikach rekrutacji i zwycięstwie w rankingu Perspektyw można przeczytać na stronie: https://www.uw.edu.pl/wyniki-rekrutacji-2024-2025/, https://www.uw.edu.pl/uw-zwyciezca-rankingu-perspektyw-2024.
- Na UW pracuje doskonała kadra akademicka – zarówno dydaktyka, jaki i badania stoją na wysokim poziomie. Uniwersytet Warszawski jest na pierwszym miejscu wśród instytucji naukowych będących beneficjentami programu Horyzont Europa. Naukowcy z UW otrzymali 34 granty ERC, czyli najwięcej w Polsce. Wśród 2% najczęściej cytowanych naukowców z całego świata sklasyfikowano 76 badaczy z afiliacją Uniwersytetu Warszawskiego. Pozycja UW stale podnosi się w prestiżowych rankingach.
Informacje o badaniach prowadzonych na UW znajdują się w sprawozdaniach rocznych z funkcjonowania uczelni: https://www.uw.edu.pl/uniwersytet/sprawozdania-roczne-rektora-uw/.
- Osoby studiujące na UW są bardzo ambitne i często osiągają sukcesy. Uniwersytet wspiera szczególnie uzdolnionych studentów poprzez programy stypendialne, takie jak „Stypendium na Start dla Olimpijczyków” – przeznaczone dla studentów pierwszego roku będących laureatami olimpiad przedmiotowych, „Stypendium na Start dla Sportowców” – przeznaczone dla studentów i doktorantów będących wybitnymi sportowcami, „Stypendium na Start dla Doktorantów” – przeznaczone dla doktorantów pierwszego roku kształcenia w szkole doktorskiej, którzy osiągnęli w postępowaniu rekrutacyjnym wynik punktowy znajdujący się w 20% najwyższych wyników spośród osób przyjętych.
O tym, jak aplikować można przeczytać na stronie: https://www.uw.edu.pl/druga-edycja-stypendium-na-start/.
- Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła nowe przepisy dotyczące ewaluacji uczelni i instytutów naukowych. Dyscypliny oceniane są w trzech kategoriach: pod kątem poziomu naukowego, efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Nasi naukowcy i naukowczynie stawiają przede wszystkim na wysoką jakość badań i udział w międzynarodowej wymianie naukowej toczonej na łamach renomowanych czasopism naukowych. Jak wszyscy, odczuwamy presję „punktozy”, ale kierujemy się przede wszystkim wysoką jakością nauki, a nie oglądaniem się na punkty.
- Prowadzenie wspólnych badań i wspólne publikacje stanowią wyzwanie, w którym istotną rolę odgrywa moralność i etyka. Na UW pracujemy nad kodeksem etycznym, który w najbliższym czasie zostanie przekazany do konsultacji z członkami społeczności uczelni.
- Uniwersytet prowadzi aktywne działania na rzecz wspierania dialogu oraz równego traktowania. W lutym br. weszło w życie nowe zarządzenie rektora UW, które w sposób kompleksowy reguluje kwestie dotyczące przeciwdziałania zachowaniom nieakceptowalnym na UW, m.in. dyskryminacji, molestowaniu seksualnemu, nierównemu traktowaniu, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym.
Od wielu lat funkcjonują struktury wsparcia, które nieustannie udoskonalamy (więcej na temat wsparcia na UW można przeczytać na stronie: https://www.uw.edu.pl/uniwersytet/wsparcie-spolecznosci-uw/).
- Działania na rzecz stworzenia bezpiecznego środowiska pracy i studiowania to jeden z priorytetów uczelni. W kursach równościowych prowadzonych na UW do tej pory wzięło udział blisko 20 tys. osób studiujących, w tym doktoranci i doktorantki. Kursy dotyczą przeciwdziałania dyskryminacji, molestowaniu seksualnemu, mobbingowi. Obecnie na UW wprowadzamy kursy dla pracowników.
- UW jest w ciągłym procesie doskonalenia się. Zmiana to nie tylko procedury, ale też ludzie, którzy tworzą uczelnię. Ważne jest świadome budowanie kultury organizacyjnej opartej na wartościach i dawanie dobrego przykładu poprzez podejmowane działania.