Było już o filozofii czasu, kształcie wszechświata i kwantowej inskrypcji. 14 maja podczas najbliższego spotkania z cyklu „Zapytaj fizyka” o astronomicznej przyszłości ludzkości opowie prof. Aleksander Wolszczan.
Radioastronom i astrofizyk jest odkrywcą pierwszych planet poza Układem Słonecznym. Krążą one wokół pulsara PSR B1257+12 znajdującego się w gwiazdozbiorze Panny. Odkrycie polskiego naukowca zostało oficjalnie ogłoszone na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w styczniu 1992 roku i w tym samym czasie opublikowane w czasopiśmie „Nature”. Uznano je za jedno z najważniejszych w historii współczesnej astronomii. Zapoczątkowało ono intensywny rozwój badań planet istniejących poza Układem Słonecznym. Do 2015 roku odkryto ich około 1800.
Badania polskiego astrofizyka uzmysłowiły, że poza Układem Słonecznym może istnieć życie. – Prędzej czy później uda nam się odkryć życie poza Ziemią. I dopiero wtedy zrozumiemy, czym jest życie, jaka jest jego definicja, kim my właściwie jesteśmy. Będziemy mogli się wreszcie do czegoś porównać. Dowiemy się, czy rzeczywiście jesteśmy ważnym elementem Wszechświata, czy tylko ubocznym i nic nieznaczącym produktem reakcji chemicznej. Wciąż nie wiemy, czy ludzka inteligencja jest pozytywnym, czy negatywnym efektem ewolucji. Być może cywilizacja nas zniszczy? Być może żylibyśmy bez niej dłużej i bardziej szczęśliwie? – mówił prof. Wolszczan w rozmowie z Tomaszem Ulanowskim („Wysokie Obcasy”, dodatek do „Gazety Wyborczej”, styczeń 2008 rok).
Prof. Wolszczan pracuje w Pennsylvania State University w USA. Jego podobizna znalazła się na jednym ze znaczków z serii „Polskie Millenium” podsumowującej 1000 lat historii, kultury i nauki w Polsce.
Kolejny wykład odbędzie się 18 czerwca. Prelekcję o trzęsieniach ziemi i dryfujących kontynentach wygłosi prof. Marek Grad, a następne popularnonaukowe spotkanie, którego gościem będzie prof. Marek Demiański, zaplanowano na wrzesień.
Więcej informacji na portalu „Zapytaj fizyka”.