Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się – po raz dziewiąty – szkolenie dla pracowników administracji International Staff Training Week. Wzięły w nim udział dwadzieścia trzy osoby z dwudziestu jeden państw. Tematem przewodnim była komunikacja międzykulturowa i rozwiązywanie konfliktów w środowisku wielokulturowym.

Program Unii Europejskiej Erasmus Plus dotyczy obszaru edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Korzystają z niego nie tylko studenci i naukowcy, ale także pracownicy administracji uczelnianej. UW aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach w ramach tego programu, a pracownicy administracyjni chętnie wyjeżdżają za granicę na szkolenia. Uczelnia również jest gospodarzem podobnych wydarzeń.

 

Tegoroczne szkolenie odbyło się na kampusie głównym UW. Wzięły w nim udział osoby z różnych stron świata, m.in. z Kanady, Belgii, Wietnamu, Portugalii, USA i Izraela. Uczestniczyli oni w warsztatach organizowanych przez prof. Ewę Gmurzyńską i dr Aleksandrę Winiarską z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów WPiA UW. Rozmawiano na tematy związane z komunikacją międzykulturową, dzielono się doświadczeniem radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych w środowisku wielokulturowym.

 

– Pracuję jako koordynator studiów Peace and Conflict Studies na Uniwersytecie w Upsali. Doradzam studentom. Nasz program studiów jest międzynarodowy, mamy studentów ze Szwecji i z zagranicy – z Europy i innych regionów świata. Jednym z powodów, dla których tu przyjechałam, był program szkolenia. Moja praca doktorska dotyczyła podobnego zagadnienia. Chciałam wykorzystać nabytą wiedzę w pracy ze studentami i dowiedzieć się więcej, jak radzić sobie z potencjalnymi sytuacjami kryzysowymi – mówi Liana Araujo Lopes ze Szwecji.

 

– Zdecydowałam się wziąć udział w szkoleniu, ponieważ było ono organizowane przez Uniwersytet Warszawski, a program był zachęcający. Interesuje mnie praca w różnorodnym środowisku. Sama studiowałam za granicą. Jestem zadowolona ze wszystkich zajęć, które mieliśmy podczas tego tygodnia. Bardzo podobała się nam wszystkim praca z trenerkami, które jako prawniczki, mediatorki i socjolożki były bardzo profesjonalne. Poznaliśmy wiele przykładów teoretycznych i praktycznych. Wszyscy uczestnicy bardzo się angażowali. Byliśmy naprawdę aktywną grupą – tłumaczy Fei Gao z China University of Political Science and Law.

 

Oprócz warsztatów, uczestnicy mieli także bogaty program kulturalny. Wzięli udział w wycieczce z przewodnikiem po kampusie głównym, a także zwiedzili Stare Miasto. Mieli okazję również poznać polską kuchnię, przygotowując pierogi.

 

– Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy gościć osoby tak otwarte, zmotywowane i zainteresowane programem, który przygotowaliśmy. Wiemy, że uczestnikom również się podobało. Potwierdzają to wyniki ankiety ewaluacyjnej – mówi Joanna Nagłowska z Biura Współpracy z Zagranicą UW, które organizowało szkolenie.