Badacze z Laboratorium Cyfrowego Humanistyki zakończyli prace nad dokumentacją inskrypcji naskalnych, które odnaleziono w jaskini Songhellir na Islandii.
Archeolodzy z UW niczym w książce przygodowej Juliusza Verne’a odbyli „podróż do wnętrza Ziemi” i zbadali inskrypcje naskalne w jaskini Songhellir. Znajduje się ona w zachodniej Islandii na zboczu wulkanu Snaefellnes przykrytego lodowcem o tej samej nazwie. To również miejsce akcji powieści Verne’a.
Jaskinia posiada niezwykłe walory akustyczne, a na jej ścianach odkryto dawne inskrypcje, najstarsze pochodzą z 1483 roku. Wśród nich znajdują się również znaki pisma runicznego. – Skanowanie 3D umożliwia inwentaryzację i analizę tych inskrypcji, które do tej pory nie zostały zbadane – mówi Marta Bura, kierownik Pracowni Skanerów 3D w Laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW.
Ekspedycja 3D Scan Lab Instytutu Archeologii to jedna z pierwszych wypraw zorganizowana w ramach prac nowo powstałego na Uniwersytecie Warszawskim Laboratorium Cyfrowego Humanistyki. Jej uczestnicy dokumentowali za pomocą trójwymiarowego skanera laserowego jaskinię Songhellir oraz inne zabytki archeologiczne na terenie Parku Narodowego Snæfellsjökull.