Na UW powstała nowa jadłodzielnia. Trzecia „lodówka społeczna” na uczelni znajduje się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. W jadłodzielni można podzielić się z innymi osobami np. świeżymi owocami i warzywami, pasteryzowanymi przetworami lub szczelnie zapakowanym pieczywem. Z produktów pozostawionych w punkcie może skorzystać każdy.

Jadłodzielnia to inicjatywa społeczna, której celem jest przeciwdziałanie marnotrawieniu jedzenia, a w konsekwencji ograniczenie śladu węglowego związanego z produkcją nowej żywności. W ramach projektu, w różnych miejscach na uczelni, powstają punkty, w których można podzielić się z innymi osobami produktami spożywczymi, które mogłyby się zepsuć.

 

Wejście do jadłodzielni, znajdującej się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66, mieści się od strony ogrodu BUW. W punkcie dostępna jest lodówka oraz regał, gdzie można zostawić żywność. Z jedzenia pozostawionego w jadłodzielni może skorzystać każda osoba. Każdy może także zostawić tam produkty.

 

Jadłodzielnia działa w trybie bezobsługowym w godz. 8.00–22.00 (w godzinach pracy Biblioteki). Jedzenie pozostawione w „lodówce społecznej”, które nie zostanie wykorzystane, jest systematycznie sprzątane na koniec każdego dnia. Zgodnie z ideą ekonomii cyrkularnej wyposażenie jadłodzielni pochodzi z drugiego obiegu.

 

W punkcie można zostawić: oryginalnie zamknięty nabiał, świeże owoce i warzywa, pasteryzowane przetwory domowe, szczelnie zapakowane produkty suche (np. mąkę, ryż, kaszę, cukier, makaron), żywność pozostałą po cateringu – zapakowaną w opakowania jednorazowe, opatrzone informacją o dacie przygotowania oraz alergenach.

 

Nie można zostawiać: produktów zepsutych i przeterminowanych, alkoholu i produktów zawierających alkohol, świeżego mięsa oraz produktów niepasteryzowanych.

 

Jadłodzielnia powstała w BUW to trzeci punkt dzielenia się żywnością na UW. Podobne punkty istnieją już także na Wydziale Psychologii przy ul. Stawki 5/7 oraz na Wydziale Socjologii przy ul. Karowej 18.

 

– Jest to inicjatywa, która służy wszystkim. Mogą z niej skorzystać osoby związane z Uniwersytetem, ale jest też skierowana do szerokiego grona odbiorców – mówi prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, dodając: – Chyba wszyscy mamy poczucie, że wyrzucanie żywności to coś bardzo złego, dlatego tak ważne jest dzielenie się.

 

 

Inicjatywa jest częścią programu „Inteligentny Zielony Uniwersytet”, powołanego w 2021 roku. Program jest odpowiedzią na wyzwania związane z kryzysem klimatyczno-ekologicznym. Jego celem jest m.in. uczynienie przestrzeni i infrastruktury uczelni bardziej dostępną i przyjazną dla społeczności akademickiej (w tym dla osób z niepełnosprawnościami) oraz bardziej proekologiczną. Ważnym aspektem programu jest także promowanie działań związanych z ochroną klimatu.

 

Lodówki społeczne wpisują się w jeden z kamieni milowych „Agendy na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju”, dokumentu strategicznego przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski, który nawiązuje do przyjętych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju. Więcej informacji na temat Agendy znajduje się na stronie UW, w zakładce „UW dla środowiska i klimatu” >>