W Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak wraz z prorektorami prof. Adamem Niewiadomskim i dr. hab. Maciejem Rasiem spotkali się z Mikołajem Wolaninem. Student Wydziału Prawa i Administracji UW jest jedynym Polakiem, a nawet jedynym Europejczykiem odnotowanym w pierwszej dziesiątce konkursu Global Student Prize.

Organizacje Varkey Foundation oraz Chegg.org ogłosiły finalistów nagrody Global Student Prize dla najlepszych studentów z całego świata. W pierwszej dziesiątce konkursu jest student Wydziału Prawa i Administracji UW Mikołaj Wolanin.

 

W tym roku do konkursu zgłosiło się około 11 tys. osób z ponad 170 państw. W lipcu ogłoszono nazwiska 50 kandydatów, którzy przeszli do dalszego etapu. W tym zestawieniu są się trzy osoby z Polski, w tym Mikołaj Wolanin.

 

– Zgłoszenie wysłałem drogą elektroniczną. Najpierw odpowiedziałem na załączone pytania, a następnie z zakwalifikowanymi osobami przeprowadzano wywiady. Wybrano mnie do pięćdziesiątki najlepszych, co już wtedy było dużym osiągnięciem. Teraz udało mi się znaleźć w pierwszej dziesiątce – mówi Mikołaj Wolanin i dodaje: – Nagroda dotyczy aktywizmu społecznego i jest ideą tego konkursu.

 

Spotkanie władz UW ze studentem odbyło się w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego. Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, pogratulował sukcesu Mikołajowi Wolaninowi i wręczył pamiątkowy dyplom. Gratulacje złożyli również prorektorzy prof. Adam Niewiadomski oraz dr hab. Maciej Raś.

 

– Jest Pan jedynym Polakiem, a nawet jedynym Europejczykiem w gronie finalistów. To olbrzymie wyróżnienie. Trzymamy kciuki, by to właśnie Pan został zwycięzcą – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak podczas spotkania i dodał: – Dla mnie jako rektora to wielka radość i duma mieć na uczelni tak aktywnego i zdolnego studenta.

 

O wyróżnionym

Mikołaj Wolanin pochodzi z Nowego Tomyśla koło Poznania i jest studentem IV roku studiów na Wydziale Prawa i Administracji UW, studiuje także prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Jest prezesem i założycielem powstałej w 2019 roku Fundacji na rzecz Praw Ucznia (FnrPU), a także przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, reprezentantem Fundacji w Child Rights Connect w Genewie oraz członkiem Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

 

Ma ponadto w dorobku 14 publikacji naukowych, w tym dwie monografie (Prawa ucznia i Obowiązki ucznia), a także ponad 30 referatów konferencyjnych, w tym na 12 konferencjach międzynarodowych.

 

W 2020 roku był nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, w 2023 roku został jednym z laureatów nagrody głównej Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy.

 

Ogłoszenie zwycięzcy konkursu nastąpi jeszcze we wrześniu. Zdobywca głównej nagrody otrzyma 100 tys. dolarów. W ubiegłym roku nagrodę główną zdobył Nhial Deng, mieszkający w Kenii uchodźca z Sudanu Południowego, w 2022 roku Ukrainiec Igor Klymenko, a w 2021 roku Jeremiah Thoronka z Sierra Leone.