Dobiegła końca 67. edycja wakacyjnego kursu języka polskiego i kultury polskiej organizowanego przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „POLONICUM”. W tym roku uczestniczyły w nim 122 osoby z różnych części świata. 26 sierpnia kursanci zatańczyli poloneza przed Starym BUW przy Krakowskim Przedmieściu.

Wakacyjny kurs języka polskiego i kultury polskiej organizowany jest od 67 lat przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „POLONICUM” UW. W tegorocznej edycji uczestniczyły 122 osoby. Byli to studenci z zagranicznych uniwersytetów, kandydaci na studia z Ukrainy, wykładowcy zagraniczni pracujący na UW oraz osoby spoza uczelni, które są zainteresowane polszczyzną oraz historią i kulturą naszego kraju. Kursanci przyjechali na UW z 18 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Boliwii, Meksyku, Australii, Gruzji, Kirgistanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Chin, Korei, Finlandii, Hiszpanii, Libanu, Turcji, Litwy, Francji, Włoch.

 

− Przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii kurs odbywał się online, ale w tym roku organizatorzy zrezygnowali z tej formy. Z reguły zarówno lektorzy, jak i studenci preferują naukę stacjonarną. Sprzyja to integracji, a także umożliwia oprowadzanie obcokrajowców po Warszawie − mówi Agnieszka Jastrzębska, kierownik kursu.

 

Zajęcia rozpoczęły się 1 sierpnia i trwały cztery tygodnie. Kursanci zostali podzieleni na dziewięć grup według poziomu zaawansowania biegłości językowej. Spotkania odbywały się w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „POLONICUM” oraz na Wydziale Polonistyki.

 

– Zakładaliśmy, że będzie to niewielki kurs liczący około 60 osób. Okazało się jednak, że ludzie są spragnieni żywego kontaktu z językiem, kulturą, a przede wszystkim z innymi osobami – opowiada Katarzyna Kołak-Danyi, jedna z lektorek prowadzących zajęcia.

 

Ucz się języka i poznawaj kulturę

Niektórzy kursanci rozpoczęli naukę języka polskiego, ponieważ ich rodzice lub przyjaciele są Polakami. Jak podkreślają niektórzy z nich – nieznajomość wystarczającej liczby słów rodzi problemy w komunikacji, a największe trudności sprawia im słuchanie ze zrozumieniem, co spowodowane jest szybkością mówienia czy niewyraźnym wymawianiem.

 

– Podoba mi się architektura Polski oraz warszawska Starówka. Piękne i liczne parki, np. stołeczna Arkadia, gdzie można miło spędzić czas, usiąść na ławce i poczytać książkę – mówi Ismet. Z kolei Camille docenia kuchnię polską, a Manuel zauważa, że dla Polaków ważne jest przestrzeganie zasad i reguł.

 

Program kursu obejmował nie tylko lektoraty, ale też wykłady o historii i kulturze Polski − prowadzone zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Kursanci mogli też wziąć udział w grze miejskiej i warsztatach organizowanych we współpracy z Muzeum Warszawy. – Nowością jest projekt gry miejskiej, w którym uczestnicy zostali podzieleni na grupy i przeszli wytyczonym szlakiem po ulicach Warszawy. Każdej z grup wyznaczono temat przewodni wycieczki, a następnie uczestnicy dokumentowali swoje działania w formie prezentacji i filmików – opowiada Agnieszka Jastrzębska.

 

 

Poloneza czas zacząć

Podczas warsztatów tanecznych, prowadzonych przez Magdalenę Wodyk-Ptak z Zespołu Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”, kursanci poznali podstawowe kroki i figury poloneza. 26 sierpnia przed budynkiem Starego BUW-u zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, co zwieńczyło 67. edycję wakacyjnego kursu języka polskiego i kultury polskiej.