– Spojrzenie na prawo jest różne w zależności od tego jaką rolę się pełni. Ja miałem to szczęście, że funkcjonowałem w sferze prawa w różnych funkcjach społecznych. Z jednej strony moim naturalnym środowiskiem jest to naukowe, wydziałowe, uniwersyteckie. Drugim obszarem była zróżnicowana praktyka – doradztwo prawne, działalność edytorska, popularyzowanie wiedzy prawniczej, legislacja. Ważnym etapem mojego życia był okres pełnienia funkcji dziekana WPiA UW, kiedy zacząłem się zajmować nie prawem, a ludźmi – powiedział prof. Krzysztof Rączka podczas uroczystości wręczenia Księgi Jubileuszowej, która odbyła się 18 października.

18 października w auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczystość wręczenia Księgi Jubileuszowej prof. Krzysztofowi Rączce, sędziemu Sądu Najwyższego.

 

– Pan Profesor zawsze reprezentował postawę, która jest na Uniwersytecie Warszawskim szczególnie ważna – szacunek i otwartość  pomimo różnic religijnych, koncepcyjnych, filozoficznych, a także politycznych. Wielkość Pana Profesora objawia się w trudnych chwilach dając przykład jak zachować człowieczeństwo, być silnym, otwartym i odnosić się z szacunkiem do drugiego człowieka. Jestem dumny z tego że mogłem współpracować z Panem Profesorem, a dziś mogę tu być, żeby powiedzieć – dziękuję i liczę na długie lata naszej współpracy – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak.

 

– Spojrzenie na prawo jest różne w zależności od tego jaką rolę się pełni. Ja miałem to szczęście, że funkcjonowałem w sferze prawa w różnych funkcjach społecznych. Z jednej strony moim naturalnym środowiskiem jest to naukowe, wydziałowe, uniwersyteckie. Drugim obszarem była zróżnicowana praktyka – doradztwo prawne, działalność edytorska, popularyzowanie wiedzy prawniczej, legislacja. Ważnym etapem mojego życia był okres pełnienia funkcji dziekana WPiA UW, kiedy zacząłem się zajmować nie prawem, a ludźmi. Zacząłem 49 rok pracy akademickiej na naszym wydziale i wciąż chcę pozostać jak najdłużej aktywnym. Wybór prawa był najmądrzejszą decyzją w moim życiu – mówił prof. Krzysztof Rączka w trakcie jubileuszu.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Z. Nowak, była pierwsza prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf, dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof.  Sławomir Żółtek, przedstawiciele Sądu Najwyższego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Prof. Krzysztof Rączka jest autorem ponad 160 publikacji, głównie z zakresu czasu pracy w zatrudnieniu, zbiorowych stosunków pracy i prawa urzędniczego. Pracuje w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej na Wydziale Prawa i Administracji UW. W latach 2005 – 2008 pełnił m.in. funkcję prodziekana ds. studenckich, a następnie przez dwie kadencje dziekana WPiA UW (2008 – 2016).

Prof. Rączka jest sędzią Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, obecnie Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W sierpniu 2016 r. został powołany przez prezydenta RP na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

W latach 1984 -1995 był zatrudniony w Sekretariacie Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, gdzie pełnił kolejno funkcję sekretarza Zespołu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a następnie sekretarza Zespołu Prawa Cywilnego i Obrotu Międzynarodowego. W latach 1991-1996 uczestniczył w sesjach Międzynarodowej Konferencji Pracy Międzynarodowej Organizacji Pracy. W latach 1992-1995 był członkiem, a w latach 1993-1994 przewodniczącym Naczelnej Rady Zatrudnienia przy ministrze pracy i polityki socjalnej. Od 1994 r. był członkiem Komisji ds. Reformy Prawa Pracy przy ministrze pracy i polityki socjalnej.

Po uzyskaniu tytułu magistra prawa w 1976 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Prawa Pracy i Polityki Socjalnej Instytutu Administracji i Zarządzania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, zajmując kolejno stanowiska: stażysty, asystenta, starszego asystenta, adiunkta, a od 1 stycznia 1997 r. – profesora nadzwyczajnego.

 

W 1983 r. pod kierunkiem prof. Zbigniewa Salwy obronił pracę doktorską pt. Dodatek za wysługę lat, za którą otrzymał nagrodę Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jego rozprawa doktorska została opublikowana w 1984 roku. Prof. Krzysztof Rączka habilitował się na WPiA UW 15 maja 1995 r. na podstawie rozprawy pt. Partycypacja pracownicza w zarządzaniu przedsiębiorstwami państwowymi w Polsce. Zagadnienia prawne.