Z okazji 200. urodzin UW na różnych wydziałach odbywają się wydarzenia popularnonaukowe. Są to m.in. wykłady matematyczne.
Pracownicy Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki w przystępny sposób opowiedzą o tym, czym zajmują się w swoich badaniach naukowych, przedstawią także historyczne aspekty związane z matematyką i jej zastosowaniami. Chcą przekonać, że matematykę można z powodzeniem stosować też jako narzędzie wspomagające badania w innych dziedzinach nauki, np. fizyce czy biologii molekularnej. Na wydziale organizowane są wykłady i spotkania otwarte dla miłośników dziedziny zwanej królową wszystkich nauk.
„Tech Talk”
25 listopada odbędzie się kolejne spotkanie otwarte „Tech Talk” prowadzone przez firmę CodiLime, na którym będą prezentowane i omawiane różne zagadnienia związane z najnowszymi technologiami. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Najbliższe rozpocznie się o godz. 18.00 w sali 4420 na WMIM (ul. Banacha 2).
„Popularyzacja matematyki”
26 listopada w trakcie 3-godzinnego bloku zatytułowanego „Popularyzacja matematyki” będzie można wysłuchać trzech wykładów. Prof. Paweł Strzelecki opowie „O zagadkowym rozmieszczeniu liczb pierwszych na osi liczbowej i hipotezie Riemanna”; Kamila Łyczek wyjaśni, że są „Bryły różne, nie tylko trójwymiarowe”, a dr Andrzej Grzesik zaprezentuje „Matematykę kółka i krzyżyka”.
Wykłady odbędą się w godz. 16.30-19.30 w sali 4420 na WMIM (ul. Banacha 2).
„Po co nam matematyka”
10 grudnia dr hab. Urszula Foryś: „Najsłynniejszy ciąg i najsłynniejsza liczba – czy gdzieś ich nie ma?” – opowiadanie o ciągu Fibonacciego, złotej proporcji, złotej liczbie i o tym, jak ludzie na przestrzeni wieków szukali piękna i harmonii.
14 stycznia prof. Anna Gambin: „Dlaczego matematyka i informatyka są potrzebne biologii molekularnej?” – Pokażemy dlaczego nowe biotechnologie, które umożliwiły rozwój biologii i medycyny molekularnej, potrzebują narzędzi matematycznych i algorytmicznych. Sprawdzimy, jak informatyk przeszukuje genomy w poszukiwaniu ruchomych elementów i niebezpiecznych dla zdrowia rearanżacji oraz jak matematycznie modelować przekazywanie sygnałów w żywych komórkach i jak bardzo dokładnie waży się molekuły przy pomocy spektrometru masowego.
Wykłady „Po co nam matematyka” odbywają się na Wydziale Biologii przy ul. Miecznikowa 1, w auli 9B. Początek godz. 14.00.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.