Zgodę na kandydowanie na rektora Uniwersytetu Warszawskiego w kadencji 2024–2028 wyrazili trzej kandydaci wskazani przez Kolegium Elektorów w głosowaniu indykacyjnym z 6 marca. O tym, kto pokieruje uczelnią przez kolejne cztery lata dowiemy się 18 kwietnia.
6 marca odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium Elektorów Uniwersytetu. W głosowaniu indykacyjnym zostali wyłonieni czterej kandydaci na stanowisko rektora uczelni w kadencji 2024–2028. Każdy z nich przekroczył wymagany próg – uzyskał minimum 10% głosów elektorskich.
Kandydaci na rektora UW wskazani przez Kolegium Elektorów
- dr hab. Alojzy Z. Nowak – 279 głosów
- dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, prof. ucz. – 156 głosów
- dr hab. Sławomir Żółtek, prof. ucz. – 58 głosów
- dr hab. Maciej Górecki, prof. ucz. – 45 głosów
Zgodnie z Ordynacją Wyborczą UW osoby wskazane przez Kolegium Elektorów miały trzy dni na złożenie w Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW) oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie i objęcie stanowiska rektora, gdyby zostały wybrane.
Oświadczenie złożyło trzech kandydatów:
- dr hab. Maciej Górecki, prof. ucz.
- dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, prof. ucz.
- prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak
Kolejne etapy wyborów rektora UW
Drugim z organów upoważnionych do wskazywania kandydatów na rektora UW jest Rada Uczelni. 7 marca w drodze uchwały nr 5 wskazała ona jednego kandydata na rektora na kadencję 2024–2028. Jest nim prof. Alojzy Z. Nowak – obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
Kandydaci na rektora, wskazani przez Kolegium Elektorów i Radę Uczelni, podlegają zaopiniowaniu przez Senat UW. Posiedzenie Senatu w tej sprawie odbędzie się 20 marca. 26 marca odbędzie się spotkanie przedwyborcze z kandydatami na rektora. W debacie będzie mógł wziąć udział każdy członek społeczności akademickiej UW. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 w Auditorium Maximum.
Głosowanie zasadnicze na rektora UW w kadencji 2024–2028 odbędzie się 18 kwietnia.
Za organizację wyborów na UW odpowiada Uczelniana Komisja Wyborcza.
Rektorem UW może zostać osoba spełniająca warunki określone w art. 24. ust. 1. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mająca co najmniej stopień doktora habilitowanego i zatrudniona na Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy na stanowisku profesora lub profesora uczelni.
Szczegółowy tryb dokonywania wyboru i powoływania rektora UW określa Ordynacja Wyborcza UW, która stanowi do Statutu UW z czerwca 2019 roku >>