Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, której członkiem jest Uniwersytet Warszawski, przygotowała tegoroczną edycję Katalogu Dobrych Praktyk. Akademia Liderów, Sieć Doktorantek, model rozwoju kompetencji klimatycznych to wzory działań z UW ujęte w zestawieniu.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) po raz czwarty opublikowało Katalog Dobrych Praktyk polskich uczelni w zakresie społecznej odpowiedzialności.

 

Społeczna odpowiedzialność uczelni (SOU) to strategiczne i systemowe podejście do zarządzania uczelnią, budowania współpracy i dialogu z interesariuszami, które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, kształtowania wartości i postaw społeczeństwa obywatelskiego, wspierania wartości akademickich i tworzenia nowych idei, podtrzymania oraz rozwoju kompetencji naukowych i dydaktycznych mających wpływ na efektywność działalności i innowacyjności.

Obecnie sygnatariuszami Deklaracji SOU jest 160 polskich uczelni.

 

Zrównoważony rozwój

Katalog dobrych praktyk społecznej odpowiedzialności uczelni za 2022 rok zawiera przykłady działań w zakresie zrównoważonego rozwoju podzielone na trzy obszary, tzw. ESG, tj.: dział praktyk na rzecz środowiska naturalnego (environmental E); dział praktyk w zakresie zaangażowania wspólnoty akademickiej w kwestie społecznej odpowiedzialności i praw człowieka (social S);  dział dotyczący tzw. ładu organizacyjnego (governance G).

 

Po raz pierwszy w zestawieniu podjęto temat ewaluacji praktyk realizowanych w ubiegłych latach, aby ocenić, które praktyki miały największy wpływ na społeczeństwo i środowisko. Wyniki ewaluacji pokazują, że uczelnie podejmują aktywności w wielu dziedzinach, związanych często z profilem ich działalności. Są to zarówno praktyki podejmowane samodzielnie przez uczelnie, jak i realizowane w ramach partnerstw międzysektorowych, zwiększających synergię działań.

 

Publikacja składa się ze 146 praktyk z pięćdziesięciu trzech uczelni, które stanowią wyraz zaangażowania społeczności akademickiej w kwestie społecznej odpowiedzialności i praw człowieka. Uniwersytet Warszawski zgłosił trzy z nich.

 

Dobre praktyki na UW

Pierwszy ze zgłoszonych przez Uniwersytet Warszawski projektów to Akademia Liderów, czyli program rozwoju kluczowych kompetencji skierowany do kierujących jednostkami pracowników administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także ich zastępców oraz do osób, które mogą pełnić taką funkcję w przyszłości.

 

Program tworzy platformę do wymiany doświadczeń i integracji pracowników UW.

Zakończenie Akademii Liderów

Drugi ze zgłoszonych projektów to Sieć Doktorantek na UW, która działa od 2022 roku i wpisuje się w misję wzmocnienia kobiet na wczesnych etapach karier naukowych, zapisaną w Planie Równości Płci oraz strategii Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB).

 

Podczas cyklicznych spotkań doktorantki budują wsparcie, wymieniają się doświadczeniami (także o byciu kobietą w świecie nauki), poszerzają wiedzę m.in. na temat strategii publikacyjnych, aplikowania o granty czy wyjazdów zagranicznych. Wśród podejmowanych tematów znajdują się wyzwania, z którymi mierzą się kobiety na początku kariery naukowej, łączenie pracy nad doktoratem z życiem prywatnym, neuroróżnorodność, style komunikacji, rozpoczynanie współpracy międzynarodowej, zdrowie psychiczne.

Sieć Doktorantek UW

Model rozwoju kompetencji klimatycznych – Drought re-drafting with NEB skills for the future – to trzeci ze zgłoszonych do Katalogu projektów z UW. Dotyczy rozwijania umiejętności w kwestii zarządzania zasobami wodnymi oraz podnoszenia interdyscyplinarnej wiedzy, wrażliwości i kompetencji pozwalających zaadaptować się do zmian klimatu dotyczących suszy. Projekt jest realizowany w ramach Platformy Zielonego Dialogu UW.

UW dla środowiska i klimatu

Katalog Dobrych Praktyk jest dostępny na stronie MFiPR >>