Przekazujemy informacje na 25 stycznia 2021 r. dotyczące szczepień w tym dla nauczycieli akademickich, zgodne z Narodowym Programem Szczepień.
Nauczyciele akademiccy (poza pracownikami kierunków medycznych zakwalifikowanych do etapu zero) oraz seniorzy powyżej 60-tego roku życia (w kolejności od najstarszych) będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 w pierwszym etapie.
Wzięcie udziału w szczepieniu jest dobrowolne i bezpłatne, odbywa się na zasadach i w placówkach określonych przez Ministerstwo Zdrowia.
Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Zdrowia od 15 stycznia można zgłaszać chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 poprzez formularz online: https://szczepimysie.pacjent.gov.pl.
Zgłoszenie chęci szczepienia poprzez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Rejestracji będzie można dokonać wtedy, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla konkretnej grupy, np. nauczycieli akademickich. Wtedy na adres e-mail podany w formularzu online zostanie wysłana informacja o możliwości zapisu na szczepienie.
Osoby, które ukończyły 70 lat i więcej (pracownicy emerytowani) nie muszą wypełniać formularza zgłoszenia online. Rejestracja na szczepienia dla tych osób już rozpoczęła się, a skierowania generowane są automatycznie.
Jak można zarejestrować się na szczepienie?
- poprzez e-rejestrację na pacjent.gov.pl (https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-sie-elektronicznie-poprzez-e-rejestracje),
- dzwoniąc na Infolinię Narodowego Programu Szczepień 989,
- kontaktując się bezpośrednio z wybranym przez siebie punktem szczepień
- osoby, które ukończyły 70 lat mogą zarejestrować się także wysyłając SMS pod numer telefonu: 664 908 556 (https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-sie-na-szczepienie-przez-sms).
Mapa punktów szczepień dostępna jest tutaj: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
Procedura szczepienia po rejestracji obejmuje etapy:
- zgłoszenie do punktu szczepień i kwalifikacja przez lekarza;
- wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu;
- powtórzenie procesu po upływie min. 21 dni dla szczepionki Pfizer – bez konieczności ponownej rejestracji.
Pracownicy UW mogą skorzystać ze szczepień również w placówkach CenterMed (ul. Żwirki i Wigury 95/97, Krakowskie Przedmieście 24/26) zlokalizowanych na terenie kampusów uniwersyteckich oraz LuxMed (dla pracowników posiadających umowę).
O nowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia będziemy informować na bieżąco.
Kanclerz UW