Przytulne i funkcjonalne pokoje, nowoczesne przestrzenie wspólne, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązania na rzecz ekologii – tak będzie w nowym domu studenta UW. Pomiędzy ulicami Sulimy a Puławską w Warszawie powstaje siódmy akademik Uniwersytetu Warszawskiego, do którego pierwsi mieszkańcy wprowadzą się w 2024 roku. Na placu budowy trwają zaawansowane prace wykończeniowe.

W lipcu na placu budowy siódmego akademika UW został zrealizowany trzeci kamień milowy inwestycji – osiągnięto stan surowy zamknięty. Budynek powstaje na kampusie UW na warszawskim Służewie. Główne wejście do akademika znajdować się będzie od ul. Sulimy, naprzeciwko hotelu uniwersyteckiego „Sokrates” oraz Domu Pracownika Naukowego UW. W gmachu będą mieszkać studenci i doktoranci, w tym obcokrajowcy studiujący i pracujący na uczelni.

 

Realizacja inwestycji zbliża się do końca. W ostatnich miesiącach na placu budowy zakończono konstrukcję budynku i zamontowano okna. Wykonano również ścianki działowe, izolację dachu i zamontowano świetliki. Wykonano także konstrukcję wiaty rowerowej znajdującej się przy wejściu do budynku.

 

Aktualnie prowadzone są prace związane z wykończeniem wnętrz oraz elewacji. Realizowane są roboty budowlane związane z montażem podwieszanych sufitów, malowaniem, układaniem wykładzin, montażem zabudowy gipsowo-kartonowej oraz stolarki drzwiowej. Trwają także prace z zakresu instalacji sanitarnych i elektrycznych.

 

W najbliższym czasie rozpoczną się prace dotyczące zagospodarowania otoczenia inwestycji – zbudowane zostaną parkingi oraz prowadzone będą prace związane z sadzeniem zieleni.

 

Zakończenie prac budowlanych planowane jest w I kwartale 2024 roku. Członkowie społeczności UW będą mogli korzystać z budynku od połowy przyszłego roku.

Inwestycja jest częścią Program Wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”, kompleksowego programu rozwoju uczelni, którego celem jest ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych. Program obejmuje budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków, z których korzystać będą studenci i pracownicy UW.

Nowocześnie i przytulnie

– To bardzo ważna inwestycja, ponieważ dzięki niej powstaną nowe miejsca zamieszkania dla społeczności akademickiej UW. Zależy nam, aby studenci i doktoranci mieli jak najlepsze warunki do mieszkania i nauki – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

Budynek będzie mieć osiem kondygnacji – siedem naziemnych i jedną podziemną. Gmach charakteryzować się będzie prostą, nowoczesną formą, zaprojektowaną na planie czteroramiennym przypominającym wiatrak. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie 13 tys. m², a powierzchnia użytkowa prawie 6 tys. m².

 

W akademiku będzie mogło zamieszkać łącznie ponad 380 osób. Zaplanowano ponad 130 pokoi, w tym jedno- i dwuosobowych z łazienkami, a także segmenty. Przewidziano także jedno sześcioosobowe „mieszkanie eksperymentalne” z czterema pokojami oraz sześć mieszkań na parterze, przeznaczonych dla pracowników naukowych.

 

– W budynku zastosowano rozwiązania na rzecz ekologii oraz dostępności architektonicznej – mówi prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

 

Budynek i jego najbliższe otoczenie będą w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchową i wzrokową. Na każdej kondygnacji zaprojektowano przynajmniej jeden pokój przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Pokoje te zostaną też wyposażone w aneksy kuchenne, dzięki czemu możliwe będzie przygotowanie posiłku na miejscu. W sposób bezprogowy zaprojektowano wejścia do budynku, przejścia wewnątrz budynku oraz wyjścia na loggie. W holach i na korytarzach przewidziano udogodnienia ułatwiające orientację przestrzenną osobom z niepełnosprawnością wzroku.

 

W projekcie budynku uwzględnione zostały nowoczesne rozwiązania z zakresu budownictwa proekologicznego i energooszczędnego, takie jak: wentylacyjna pompa ciepła, odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewnego oraz moduły fotowoltaiczne. Rolety zewnętrzne oraz dodatkowa izolacja ścian akademika pozwolą zachować komfort cieplny w budynku przez cały rok. Przepuszczalność utwardzonych powierzchni wokół budynku umożliwi właściwy obieg wody deszczowej w ekosystemie.

 

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Mota-Engil Central Europe. Projekt architektoniczny budynku wykonała pracownia Projekt Praga.

Więcej informacji na temat akademika znajduje się w archiwalnych numerach pisma uczelni „UW”:  4/2021 („Siódmy akademik”, s.19), 3/2022 („Nowocześnie i przytulnie”, s. 28),1/2023 („Z myślą o studentach”, s. 39), 2/2023 („Coraz bliżej otwarcia”, s. 38) oraz na stronie UW w zakładce dotyczącej Programu Wieloletniego >>