Rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym w Jekaterynburgu. Drużyna z UW zmierzy się z 121 zespołami najlepszych studenckich informatyków na świecie.

 

W Jekaterynburgu ustawione są już stanowiska dla 122 drużyn z czołowych uczelni z całego świata. To razem 366 informatyków, bo w każdym z zespołów jest trzech zawodników, łączących wiedzę matematyczną, informatyczną i programistyczną.

 

Mistrzostwa (ACM Intenational Collegiate Programming Contest) odbywają się od 1977 roku. Rywalizują w nich najlepsi studenccy programiści z całego świata. Tegoroczni finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Wystartowało w nich 32043 studentów z 2286 uczelni z 94 krajów.

 

Drużynę UW reprezentują studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki – Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka i Jakub Oćwieja.

 

Balonowy ranking

 

Każdy z zespołów ma do dyspozycji jeden komputer. Zawodnicy muszą więc umieć się nim podzielić. Na rozwiązanie programistycznych zadań mają pięć godzin.

 

Do stanowiska drużyny, która rozwiąże problem, doczepiany jest balon w określonym kolorze. Im balonów jest więcej, tym lepszy wynik zespołu. Przez cztery godziny można śledzić ranking drużyn w internecie. W ostatniej wyniki są zamrożone, niewidoczne dla innych, więc tylko po liczbie kolorowych balonów można zorientować się, która drużyna prowadzi. Oficjalne ogłoszenie wyników o godz. 16.00 (czasu miejscowego).

 

UW na ICPC

 

Pierwszy raz drużyna z Polski uczestniczyła w konkursie ACM ICPC w 1994 r. Byli to studenci informatyki z UW, którzy zdobyli pozycję lidera w europejskich zawodach regionalnych w Amsterdamie. Uniwersytet co roku kwalifikuje się do finałów. To jedyna drużyna na świecie, która może pochwalić się takim wynikiem. Drużyny z UW zwyciężyły w konkursach w 2003 r. w Beverly Hills oraz 2007 w Tokio.