W czasie pięciodniowej wizyty w Polsce japońska księżna Hisako Takamado odwiedziła uniwersytecką japonistykę.
– Japonia od początku pomagała uniwersyteckiej japonistyce nie tylko finansowo, ale także opiniując pomysły merytoryczne. To jest moment, żeby za to podziękować – mówił prof. Alojzy Nowak, prorektor UW ds. badań naukowych i współpracy 12 października na spotkaniu z księżną z domu cesarskiego Japonii Hisako Takamado.
Księżna Takamado słynie z troski o środowisko naturalne. Jest honorowym prezesem organizacji zajmujących się ochroną dzikich ptaków. Patronuje również stowarzyszeniom i instytucjom sportowym związanymi z hokejem, żeglarstwem, baseballem, narciarstwem na trawie, łucznictwem, squash’em i piłką nożną. Studia ukończyła w Cambridge. Doktorat ze sztuki i kultury obroniła na uniwersytecie w Osace. Napisała dwie książki dla dzieci.
Podczas pobytu w Polsce księżna zatrzyma się w Warszawie i Krakowie. – Odwiedziłam wiele uczelni, gdzie wykłada się japonistykę. Cieszę się, że mogę zobaczyć, jak ona wygląda w Warszawie. Mam nadzieję, że uczcimy razem stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią, które przypada w 2019 roku – mówiła księżna Hisako Takamado.
W przyszłym roku Uniwersytet świętuje dwusetlecie istnienia. Także Zakład Japonistyki i Koreanistyki będzie obchodził wtedy swój jubileusz – w 2016 roku minie pięćdziesiąt lat od utworzenia zakładu na UW.
– Na Uniwersytecie mamy jeden z największych w Europie ośrodków studiów azjatyckich i afrykańskich, w którym prowadzone są badania z tybetologii, mongolistyki, studiów o Chinach i Japonii. Jesteśmy dumni z japonistyki, nasze studia są jednymi z najlepszych w Europie – zapewniał prof. Piotr Taracha, prodziekan ds. finansowych Wydziału Orientalistycznego.