Start na rynku pracy
Biuro Karier
Z myślą o ułatwieniu studentom i absolwentom pierwszego kontaktu z rynkiem pracy stworzono na uczelni Biuro Karier. Pośredniczy ono w kontaktach między pracodawcami a studentami. Podczas indywidualnych konsultacji pracownicy biura podpowiadają, co należy poprawić w CV, aby było ono bardziej czytelne dla pracodawcy, a co za tym idzie – skuteczne. Chętni mogą skorzystać z usług doradcy zawodowego. Organizowane są także warsztaty dotyczące pisania listów motywacyjnych czy zachowania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
W 2023 roku zrealizowano ponad 748 konsultacji doradcy zawodowego, w tym około pięćdziesięciu jeden w języku angielskim. Formuła online została wybrana 243 razy.
Do grudnia 2023 roku Biuro Karier uczestniczyło w projekcie Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy, koordynowanym przez Wydział Nauk Ekonomicznych UW. W ramach projektu odbyło się czterdzieści osiem warsztatów dotyczących planowania kariery i aktywizacji zawodowej, w których uczestniczyło 781 uczestników. W konsultacjach z doradcą wzięło udział 130 osób.
Baza ofert pracy, staży, praktyk, wolontariatu
Biuro współtworzy serwis akademickich biur karier, w którym pracodawcy mogą zamieszczać oferty pracy, staży, praktyk lub wolontariatu skierowane do studentów i absolwentów dziewięciu uniwersytetów (Warszawskiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Opolskiego, Śląskiego w Katowicach, Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu oraz Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku), a także Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Studenci, doktoranci i absolwenci w 2023 roku mieli dostęp do 7,3 tys. ofert polskich i zagranicznych, z czego 3,9 tys. obsłużyło Biuro Karier. Ponad 60% opublikowanych ofert stanowiły oferty pracy stałej, a około 17% praktyki. Pozostałe 25% ofert dotyczyło staży i wolontariatu.
Targi pracy
W 2023 roku Biuro Karier wraz z partnerami zorganizowało pierwsze edycje Językowych Targów Pracy, Dnia Karier Sektora Publicznego i Humanistycznych Dni Kariery, a jako współorganizator – Targi Pracy IT na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz XV Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Pałacu Kultury i Nauki. Ponadto biuro uczestniczyło w Dniu Kariery na Wydziale Zarządzania, Dniu Otwartym UW, Dniu Kariery Wydziału Chemii, Dniu Odkrywcy Kampusu Ochota, Targach Kół Naukowych.
Badania losów absolwentów
Od 2011 roku Uniwersytet prowadzi badania poświęcone losom swoich absolwentów na rynku pracy. Projekt „Monitorowanie losów absolwentów uczelni wyższych z wykorzystaniem danych administracyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych” zrealizowała Pracownia Ewaluacji Jakości Kształcenia UW, która w kwietniu 2011 roku wygrała przetarg Instytutu Badań Edukacyjnych działającego pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki). Program współfinansowała Unia Europejska.
Raport został przedstawiony 17 lutego 2014 roku. Sprawdzono historie zatrudnienia ponad 40 tys. osób studiujących na UW w latach 2008–2012. Z raportu wynika, że 94% osób z tytułem magistra Uniwersytetu Warszawskiego miało doświadczenie w pracy, a 86% pracowało na etacie.
ELA – porównywanie losów absolwentów
W maju 2016 roku ministerstwo uruchomiło internetowy system ELA – Ekonomiczne Losy Absolwentów, dzięki któremu można np. sprawdzić, jak szybko znajdują pracę absolwenci danego kierunku na różnych uczelniach w Polsce. Narzędzie stworzyła PEJK UW. Informacje w systemie pochodzą z rejestrów ZUS oraz systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym – POL-on. Narzędzie jest bezpieczne i anonimowe; nie ma możliwości powiązania danych z systemu z konkretnymi osobami.
Inkubator UW
W marcu 2017 roku otwarto Inkubator UW, który zapewnia wsparcie ekspertów, indywidualny mentoring zespołów, szkolenia i warsztaty, a także przestrzeń, w której można pracować. Specjaliści pomagają w zakresie pozyskiwania dotacji dla przedsiębiorstw, prawa, promocji, marketingu, sprzedaży, zarządzania zespołem oraz organizacji produkcji. Korzystać z niego mogą studenci, doktoranci i pracownicy UW, niezależnie od dziedziny wiedzy, którą reprezentują.