Uniwersytet Otwarty
W kursach Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego mogą uczestniczyć wszystkie osoby, które ukończyły 16 lat. Górnej granicy wieku nie ma, dlatego na zajęciach mogą spotkać się zarówno licealiści, jak i seniorzy. UOUW działa od 2008 roku. Jest pierwszym i największym uniwersytetem otwartym w Polsce. Prowadzone przez UOUW kursy oparte są na autorskich programach przygotowanych przez uniwersyteckich wykładowców.
Kursy obejmują sześć dziedzin:
- kultury i idee;
- języki świata;
- człowiek i społeczeństwo;
- prawo, biznes i IT;
- nauka i środowisko;
- rekreacja i hobby.
Niektóre z nich mogą wzbogacić CV, inne przeznaczone są dla hobbystów. Możliwe jest też utworzenie kursów dedykowanych, kierowanych do konkretnych odbiorców, np. uczniów szkół licealnych, środowiska biznesowego albo pracowników instytucji.
W 2023 roku kursy odbywały się zdalnie, stacjonarnie i hybrydowo. Najbardziej popularne były zajęcia językowe, szczególnie kursy języka angielskiego. Duże zainteresowanie wzbudziły także warsztaty rozwijające umiejętności miękkie, kursy związane z obsługą programów komputerowych, bezpieczeństwem informacyjnym oraz dotyczące sztuki.
W roku akademickim 2022/2023 oferta Uniwersytetu Otwartego UW obejmowała: w pierwszym trymestrze – 300 kursów, w drugim – 252 kursy, w trzecim – 220 kursów. Łącznie, w ciągu roku akademickiego, słuchacze mogli wybierać spośród 772 kursy (z czego 502 to programy unikatowe). Uruchomiono 553 grupy kursowe. W zajęciach uczestniczyło ponad 7,8 tys. osób.
Osoby, które biorą udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, po zdaniu egzaminu mogą dodatkowo otrzymać specjalny certyfikat ukończenia kursu, wydrukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Dokument poświadcza wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć.
Rekrutacja uruchamiana jest trzy razy w roku: w sierpniu, na przełomie listopada i grudnia oraz na przełomie marca i kwietnia. Za każdym razem do wyboru jest ponad 200 zajęć, które trwają najczęściej 30 godzin.
Uniwersytet Otwarty organizuje również wykłady i debaty z udziałem nie tylko autorytetów ze środowiska naukowego, lecz także dziennikarzy, aktorów, polityków czy ludzi kultury. Są to spotkania otwarte dla wszystkich chętnych.
W 2023 roku zorganizowano dziewięć wykładów, w tym trzy online udostępnianych za pośrednictwem kanału UOUW na YouTube. UOUW zorganizował również prelekcję w plenerze oraz wydarzenie mikołajkowe (skierowane do dzieci).
Na przełomie lutego i marca 2023 roku, w związku z tragicznymi wydarzeniami w Turcji i Syrii, Uniwersytet Otwarty UW zorganizował cykl spotkań na temat trzęsień ziemi, ich przyczyn, skutków, przeciwdziałań, działań ratowniczych etc. Trzy wykłady odbyły się online i były transmitowane na portalu YouTube Uniwersytetu Otwartego UW, a czwarty miał formę spotkania stacjonarnego w budynku przy ul. Dobrej 55.
Do końca października 2023 roku Uniwersytet Otwarty UW był zaangażowany w program „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”, który miał charakter interdyscyplinarny i zakładał kompleksowe wsparcie migrantów z Ukrainy poprzez zaoferowanie różnych działań. W ramach działań jednostki w 2023 roku zorganizowane zostały: kursy języka polskiego jako obcego (135 grup); kursy języka włoskiego (3 grupy); kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty (2 grupy); wielopokoleniowe adaptacyjne spacery miejskie po Warszawie (11 spacerów) oraz wykłady otwarte połączone z warsztatami (6 spotkań).