Jest pierwszą Polką pracującą w krajowym ośrodku badawczym, która otrzymała prestiżowy Consolidator Grant ERC. Prezentujemy filmik z udziałem prof. Katarzyny Marciniak.

To dziewiąty klip w kilkudziesięciu sekundach pokazujący pracę naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zdobyli granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council). Dotychczas ERC 21 razy przyznała granty Polakom pracującym w krajowych ośrodkach badawczych. Większość z nich, bo aż 12, zdobyli pracownicy UW. Prof. Katarzyna Marciniak jest drugą badaczką z Wydziału „Artes Liberales” z grantem ERC. O tym, czym się zajmuje wraz ze swoim międzynarodowym zespołem, widzowie dowiedzą się z klipu.

 

KATARZYNA MARCINIAK

Prof. Katarzyna Marciniak przeznaczy 1,5 mln euro na projekt dotyczący recepcji kultury antycznej w czasach współczesnych „Our Mythical Childhood… The Reception of Classical Antiquity in Children’s and Young Adults’ Culture in Response to Regional and Global Challenges”.

 

– Antyk żyje zarówno w poezji Herberta i Miłosza, jak i w powieściach o Harrym Potterze. W salach operacyjnych lekarzy wspierają roboty chirurgiczne Zeus. Nasze komputery atakowane są przez konie trojańskie, a oglądając „Gwiezdne Wojny”, przeżywamy kolejną odsłonę starcia imperium z republiką – wymienia prof. Marciniak.

 

Szczególnie interesuje ją recepcja antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej. Do realizacji grantu ERC badaczka zaprosiła naukowców z różnych kontynentów: od Ameryki Północnej przez Europę, Afrykę i Azję po Australię. – Recepcja kultury antycznej podlega ciągłym przemianom, które odzwierciedlają transformacje społeczne, polityczne i kulturowe, zachodzące w różnych miejscach i czasach – wyjaśnia.

 

Mity antyczne można wykorzystać m.in. w terapii dzieci autystycznych. Te opowieści mają utrwaloną w tradycji strukturę, a jednocześnie poddają się nieskończonej liczbie przekształceń. Grant ERC umożliwi prof. Marciniak współpracę z dr Susan Deacy z Wielkiej Brytanii, która przygotuje zestawy ćwiczeń na podstawie mitów o Atenie i Meduzie m.in. z wykorzystaniem potencjału dramatoterapii. Ćwiczenia będą dostępne na stronie projektu, aby mogli z nich skorzystać rodzice i terapeuci.

 

Na podstawie rysunków na wazach greckich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie powstaną również specjalne animacje. – Filmy udostępnimy w internecie. Będzie mógł zobaczyć je każdy, kto pragnie lepiej rozumieć sztukę, rozwijać wyobraźnię czy po prostu dobrze się bawić, obserwując, jak starożytni bogowie i herosi budzą się do życia – mówi prof. Marciniak.