Twórcy Lecturus, spółki spin-off wywodzącej się z UW, skompletowali i udostępnili na platformie internetowej Lecturus Junior kursy, pomagające uczniom w przygotowaniu do egzaminów maturalnych i ósmych klas. Zajęcia online prowadzą nauczyciele związani z grupą Superbelfrzy RP.
To pierwszy przypadek w Polsce, w którym na jednej platformie internetowej zebrano pakiet lekcji przygotowujących do egzaminów dojrzałości i ósmoklasisty. Zajęcia są prowadzone przez nauczycieli zrzeszonych w grupie Superbelfrzy RP. To entuzjaści nauczania, którzy ─ jak sami o sobie mówią ─ często nazywani są „eduzmieniaczami”, ponieważ starają się oddolnie zmieniać oblicze edukacji.
Przygotowanie do egzaminów
Jednym z zadań spółki Lecturus jest rozwój narzędzi wspomagających zdalną edukację. Od jesieni tworzone są pakiety zajęć złożonych z ponad 130 lekcji dla uczniów klas maturalnych (z języka polskiego, angielskiego, matematyki, fizyki i biologii) oraz ponad 70 lekcji dla uczniów klas ósmych (z języka polskiego, angielskiego i matematyki). Są one zgodne z obowiązującą podstawą programową. Listę tematów lekcji stworzono na podstawie analizy zagadnień, które w ubiegłych latach najczęściej pojawiały się na egzaminach.
Transfer wiedzy
– Tworząc platformę Lecturus Junior połączyliśmy to, co najlepsze – nauczycieli wnoszących nową jakość do schematów edukacji szkolnej, zaplecze naukowe Uniwersytetu Warszawskiego oraz sprawdzoną technologię do prowadzenia spotkań online. Z mojej perspektywy to, co robimy jest ciekawym przykładem realizacji przez Uniwersytet trzeciej misji, która polega na współpracy uczelni z jej otoczeniem i transferze wiedzy. Wprawdzie dziś działamy jako samodzielna spółka, w której tylko część udziałów posiada UW, jednak gdyby nie możliwości inkubacji naszego pomysłu i udzielone przez Uniwersytet wsparcie na etapie jego komercjalizacji, najpewniej w ogóle nie założylibyśmy naszego start-up’u – dodaje Przemysław Zieliński, wiceprezes zarządu Lecturus.
Samorządy wspierają uczniów
Twórcy platformy Lecturus Junior zdecydowali się wprowadzić specjalne możliwości współpracy z samorządami, które są zainteresowane wyrównywaniem szans wśród młodzieży. Przedstawiciele samorządów mogą otrzymać kody dostępu do lekcji lub całych kursów Lecturus Junior i przekazywać je dyrektorom szkół. Dyrektorzy lub wychowawcy, znając indywidualne potrzeby swoich uczniów, mogą zapewnić im wsparcie w postaci nieodpłatnego dostępu do zajęć online. Uczniowie, którzy z różnych powodów mają trudności w przygotowaniu się do egzaminów, uzyskają pomoc ze strony ekspertów, z której w normalnych warunkach nie zawsze mogliby skorzystać.
Jako pierwsze na współpracę ze spółką Lecturus zdecydowały się władze samorządu Nowego Dworu Mazowieckiego. Dyrektorzy pięciu szkół podstawowych otrzymali od urzędu możliwość udostępniania darmowych lekcji uczniom, którzy najbardziej tego potrzebowali. Także przedstawiciele samorządów z Serocka i Legionowa postanowili udostępnić dodatkowe zajęcia online wszystkim zainteresowanym uczniom z klas ósmych.
– W tym roku szkolnym młodzież w bardzo trudnych warunkach przygotowuje się do egzaminów, które są ważne dla ich dalszego rozwoju. Jeśli tylko mamy taką możliwość, chcemy uczniom pomóc. Nasi eksperci przeanalizowali możliwości, jakie daje Lecturus Junior i stwierdzili, że wykorzystanie tej formy wsparcia najbardziej uprawdopodobni dobre przygotowanie do egzaminów – mówi Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.