Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie organizuje 7. edycję aukcji dzieł sztuki współczesnej. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na konserwację cennych obiektów z kolekcji artystycznych, historycznych i specjalnych BUW. Licytacja rozpoczyna się 18 stycznia.
BUW jest pierwszą biblioteką akademicką, która organizuje aukcje dzieł sztuki. Pierwsza z nich odbyła się w 2004 roku. Do tej pory zorganizowano sześć edycji tego wydarzenia. Licytowane eksponaty to w większości dzieła zgłaszane przez samych twórców, często przekazywane post factum, czyli bezpośrednio po wystawach. W większości są to prace malarskie i grafiki, czasem rzeźby.
125 dzieł sztuki
Przedmiotem tegorocznej aukcji jest 125 obiektów przekazanych przez 120 artystów. Wśród nich są prace m.in. Józefa Wilkonia, Wiesława Szamborskiego, Jolanty Wagner, Małgorzaty Dmitruk, Kojiego Kamojiego, Rafała Olbińskiego, Katarzyny Stanny czy Lecha Majewskiego, jak również dzieła uczestników konkursów graficznych Gabinetu Rycin BUW. Pod młotek pójdą też prace nieżyjących już artystów Czesława Kiszki, Alojzego Balcerzaka czy Tomasza Żołnierkiewicza, który po jednej ze swoich wystaw przekazał do dyspozycji BUW dziesięć obiektów. Są one wystawiane sukcesywnie podczas kolejnych edycji.
– Wśród wystawianych prac zdarzają się obiekty nietypowe. Osobliwym, choć niewygórowanym cenowo obiektem, był autograf Umberto Eco zdobyty podczas jednej z konferencji organizowanej przez Uniwersytet Łódzki – mówi Beata L. Feliszewska, kustosz w Oddziale Promocji, Wystaw i Współpracy BUW. W bieżącym roku taką pozycją jest album grafik trzech artystów zatytułowany „Wrocław C/X Artist Proof”. Został on przekazany na aukcję przez Bartosza Naprawę – laureata I edycji Konkursu Graficznego Gabinetu Rycin BUW. Oprócz grafik autorstwa Naprawy album zawiera oryginalne prace Anny Janusz-Strzyż i Mariusza Gorzelaka, łącznie 16 obiektów. W tegorocznej aukcji bierze również udział pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Wojciech Sternak – adiunkt w Katedrze Fotografii na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii.
Młotkowo czy zdalnie?
BUW jest pierwszą biblioteką w Polsce, która w ten sposób pozyskuje dodatkowe środki finansowe na konserwację cennych obiektów. Pierwsza z aukcji została przeprowadzona tradycyjnie, czyli młotkowo. Kolejne odbywały się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Aukcje młotkowe prowadzili Andrzej Starmach, Piotr Lengiewicz, Wojciech Malajkat i Wiesław Ochman.
– W tym roku wydarzenie będzie w całości przeprowadzone online, dlatego osoby zainteresowane udziałem w aukcji mogą się umówić telefonicznie, a następnie przyjść i obejrzeć wybrane dzieło – podkreśla Beata L. Feliszewska. – Każdy może wziąć udział w aukcji i rozpocząć tworzenie własnej kolekcji domowej – dodaje.
Do tej pory jedne z najwyższych kwot licytacyjnych podczas aukcji BUW osiągnęły prace Magdaleny Abakanowicz i Teresy Pągowskiej. – Podczas ostatniej licytacji świetnie sprzedał się też obraz Kojiego Kamojiego, o który trzeba było zawalczyć w dogrywce. Od pierwszej do szóstej aukcji zwiększała się również liczba artystów biorących w niej udział – mówi Beata L. Feliszewska.
Aukcja i konserwacja
Dzięki pozyskanym środkom udało się odrestaurować cenne obiekty pochodzące z siedmiu gabinetów zbiorów specjalnych BUW: Gabinetu Starych Druków, Rycin, Zbiorów Muzycznych, Rękopisów, Zbiorów XIX Wieku, Dokumentów Życia Społecznego i Zbiorów Kartograficznych, m.in. Poezye Adama Mickiewicza w jubileuszowym miniaturowym wydaniu z 1898 roku, umieszczone w metalowej kasetce zaopatrzonej w szkoło powiększające; polski przekład dzieła Curtiusa Rufusa Quintusa O dziejach Aleksandra Wielkiego króla macedońskiego ksiąg dwanaście z 1618 roku; zestaw plansz anatomicznych Pinax microcosmographicus Stephanusa Michaela Spachrusa, wydanych w 1634 roku w Amsterdamie; czy Dziennik podróży do Turcji Edwarda Raczyńskiego z 1821 roku. Udało się również poddać konserwacji m.in. listy generała Jana Krukowieckiego do żony Heleny z lat 1831–1835, rękopis Symfonii C-dur Tadeusza Bairda, cykl rycin Hansa Sebalda Behama z pierwszej połowy XVI wieku oraz cenne fotografie, np. Józefa Piłsudskiego.
Licytacje potrwają od 18 stycznia do 1 lutego 2022 roku. Aukcja odbywać się będzie online na portalu artinfo.pl.
Katalog dzieł wraz ze zdjęciami oraz cenami wywoławczymi można zobaczyć pod adresem:
https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/7-aukcja-dziel-sztuki-wspolczesnej-na-rzecz-buw/internet