Szanowni Państwo,
Przed trzema tygodniami przedstawiliśmy Państwu „Propozycje postanowień Statutu Uniwersytetu Warszawskiego” i zaprosiliśmy do nadsyłania uwag do dokumentu. Wpłynęło ponad 480 komentarzy, które zostały przeanalizowane przez Zespół Rektorski ds. Przygotowania Projektu Statutu.
Obecnie prezentujemy „Projekt Statutu Uniwersytetu Warszawskiego”, uwzględniający wiele z Państwa uwag i postulatów. W niektórych przypadkach w projekcie dokumentu zaproponowano rozwiązania wariantowe, zaś Senat zdecyduje o wyborze najlepszych wariantów.
Lista wprowadzonych zmian jest długa. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na poniższe propozycje:
- Zostaje zachowana zasada, że wydziały i inne jednostki prowadzące dotąd studia nadal organizują kształcenie. W następnych latach to same wydziały mogą wybrać czy chcą kontynuować organizowanie kształcenia w formie zbliżonej do dotychczasowej, czy też w formie kolegiów studiów, i złożyć odpowiedni wniosek (par. 15). Możliwe jest nawet stosowanie różnych modeli dla różnych kierunków prowadzonych obecnie przez jeden wydział. Wymagane jest by wydział, który organizuje kształcenie, wskazał osobę pełniącą funkcję i posiadającą kompetencje analogiczne do dyrektora kolegium (par. 64-65), oraz by na wydziale działały rada lub rady dydaktyczne (par. 66-67), zajmujące się sprawami kształcenia. W roku akademickim 2019/2020 dotychczasowi prodziekani ds. studenckich staliby się automatycznie osobami odpowiadającymi za organizację kształcenia (par. 175) i proponowaliby skład rady dydaktycznej, która może być np. tożsama z dotychczasową komisją dydaktyczną rady wydziału lub rady instytutu. Możliwe jest też, by taką rolę odgrywała nawet cała rada wydziału lub instytutu, pod warunkiem że w posiedzeniach będą uczestniczyć wszystkie osoby wymagane w składzie rady dydaktycznej. Wnioski złożone w roku 2019/2020 skutkowałyby decyzjami obowiązującymi do końca roku akademickiego 2021/2022 (par. 175), co pozwoliłoby ocenić funkcjonowanie tego systemu w trakcie następnej kadencji i podjęcie decyzji na następne lata.
- Wyraźnie ustalono, że wymóg dotyczący liczby nauczycieli akademickich niezbędnych do utworzenia wydziału lub jednostki ogólnouniwersyteckiej, miałby zastosowanie tylko do jednostek nowo powstających (par. 159).
- Przedstawiono do dalszych rozważań trzy warianty (par. 59) procedury powoływania dziekana (zgodnie z nową ustawą, na funkcje kierownicze powołuje rektor). W wariancie pierwszym społeczność wydziału w głosowaniu indykacyjnym wskazuje kandydatów (min. 30% głosów), a rektor powołuje jedną z tych osób na funkcję dziekana, mając prawo zwrócić się jednokrotnie o wskazanie dodatkowych kandydatur. Rektor ma obowiązek powołać kandydata z łącznej listy indykacyjnej, a jedyny dopuszczalny wyjątek to nieprzeprowadzenie indykacji lub niewyłonienie kandydatów. Wariant drugi to procedura przewidziana na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rektor akceptuje albo odrzuca kandydaturę wyłonioną w głosowaniu przeprowadzonym przez społeczność wydziału. W przypadku odrzucenia, wyłanianie kandydatury jest powtarzane, zaś w przypadku ponownego odrzucenia kandydatury, rektor powołuje dziekana z własnej inicjatywy. Trzeci zaproponowany wariant to połączenie dwóch poprzednich, w którym pierwszy krok odpowiada wariantowi 2, natomiast drugi krok – wariantowi 1.
- Wprowadzono Radę Rektorsko-Dziekańską, która ma zajmować się zagadnieniami zarządczymi i koordynacją planów zarówno całego Uniwersytetu i jego jednostek (par. 58).
- Doprecyzowano pojęcia administracji ogólnouniwersyteckiej, którą kieruje kanclerz (par. 55) i administracji w jednostkach organizacyjnych, która podlega kierownikom jednostek (par. 13).
- Poszerzono przepisy zapewniające jednostkom organizacyjnym decydujący wpływ na ich strukturę wewnętrzną (par. 13).
Szczegółowa lista zgłoszonych uwag oraz informacja o ich wykorzystaniu jest dostępna na stronie internetowej Uniwersytetu.
8 maja Senat UW rozpocznie I czytanie projektu Statutu. Dyskusje nad dokumentem są zaplanowane także na kolejne dwa posiedzenia tego gremium w maju.
Jestem pewny, że wspólnie uda nam się wypracować najkorzystniejsze rozwiązania dla Uniwersytetu i jego przyszłości.
Z poważaniem
Marcin Pałys