Prof. Jarosław Wiśniewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW został uhonorowany Medalem im. Wacława Sierpińskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 12 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim.
Prof. Wacław Sierpiński był wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, a także jednym z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej i twórców polskiej szkoły matematycznej. Medalem jego imienia są honorowani matematycy związani z Polską, którzy mają wybitne osiągnięcia naukowe. Odznaczenie przyznawane jest przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne od 1974 roku. W tym roku laureatem wyróżnienia został prof. Jarosław Wiśniewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.
– Jestem dumny, że w Polsce, Europie i – szerzej – na świecie jest wiele osób, które chcą współpracować z naszymi badaczami i współtworzyć środowisko informatyczno-matematyczne UW. To właśnie wspólnota akademicka stanowi bardzo ważny element Uniwersytetu. Prof. Jarosław Wiśniewski, tegoroczny laureat odznaczenia, przyczynił się do silnej pozycji naszego środowiska – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas uroczystości wręczenia Medalu im. Wacława Sierpińskiego, która odbyła się 12 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim.
– Prof. Jarosław Wiśniewski, tak jak jego mistrz – prof. Andrzej Szczepan Białynicki-Birula – wytycza standardy. Jego działalność potwierdza , że rolą profesora poważnie zaangażowanego w badania jest wyznaczanie kierunków nie tylko w obszarze prac naukowych, ale też standardów życia instytucji – zaznaczył prof. Paweł Strzelecki, dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (WMIM) UW.
50. laureat
Prof. Jarosław Antoni Wiśniewski pracuje na WMIM UW. Jego zainteresowania badawcze dotyczą geometrii algebraicznej. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończył też studia matematyczne. Stopień doktora uzyskał w 1987 roku na Notre Dame University w Stanach Zjednoczonych. Habilitację uzyskał w 1995 roku za rozprawe Ściągnięcia gładkich rozmaitości zespolonych i ich zastosowania do klasyfikacji rozmaitości Fano. Tytuł naukowy profesora nauk matematycznych przyznano mu w 2001 roku. Prof. Wiśniewski pracował jako profesor wizytujący na wielu uczelniach i w instytutach badawczych, m.in. w Bayreuth, FU Berlin, MPI Bonn i Getyndze (Niemcy), Trydencie (Włochy), MSRI Berkeley (USA) i MLI Djursholm (Szwecja).
– Po raz pierwszy Medal im. Wacława Sierpińskiego wręczono pięćdziesiąt lat temu. Dwadzieścia pięć lat temu Wykład im. Sierpińskiego wygłosił prof. Andrzej Szczepan Białynicki-Birula – osoba, którą miałem szczęście spotkać i która wywarła na moje życie olbrzymi wpływ. Wprowadził mnie w matematykę i dodatkowo zaszczepił we mnie wielką pasję do zajmowania się tą dziedziną – podkreślił prof. Jarosław Wiśniewski podczas uroczystości.
Prace naukowca dotyczą m.in. teorii Mori i klasyfikacji rozmaitości Fano. W ciągu ostatnich lat prof. Wiśniewski uzyskał wiele ciekawych rezultatów dotyczących takich zagadnień, jak rozmaitości flag, ściągnięcia symplektyczne, osobliwości ilorazowe i klasyfikacja zespolonych rozmaitości kontaktowych.
Matematyk jest znanym w środowisku badaczem. Jego prace są publikowane w prestiżowych czasopismach, m.in „Journal of the European Mathematical Society”, „Journal of the Mathematical Society of Japan”, „Inventiones Mathematicae”, „Compositio Mathematica” czy „Mathematische Annalen”.
Prof. Wiśniewski jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W 1990 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego, która jest przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe matematykom, którzy nie ukończyli 30. roku życia.
Odznaczeni Medalem zwyczajowo występują na UW z Wykładem im. Wacława Sierpińskiego. Prof. Jarosław Wiśniewski zaprezentuje „Rozcinanie spodni, odwracanie macierzy: działania C*i ich niezmienniki” 13 czerwca o godz. 17.30 na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW (s. 5440).