Prof. Zbigniew Izdebski z Wydziału Pedagogicznego UW został uhonorowany przez Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Naukowych Badań nad Seksualnością (DGSS) za szczególne zasługi w dziedzinie badań nad seksualnością człowieka i edukację seksualną. Medal Magnusa Hirschfelda po raz pierwszy został wręczony Polakowi.

Medal Magnusa Hirschfelda przyznawany jest przez Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Naukowych Badań nad Seksualnością (Deutsche Gesellschaft Für Sozialwissenschaftliche Sexualforschung, DGSS) za szczególne zasługi w dziedzinie badań nad seksualnością człowieka i edukację seksualną.

 

21 lutego uhonorowano nim prof. Zbigniewa Izdebskiego z Wydziału Pedagogicznego UW.

 

Badacz jest seksuologiem, pedagogiem, doradcą rodzinnym, specjalistą w zakresie zdrowia publicznego. Kieruje Katedrą Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Wydziału Pedagogicznego UW. Od 2019 roku jest przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Pedagogika na UW. Od października 2023 roku pełni funkcję koordynatora Wydziału Medycznego UW.

 

Prof. Izdebski kieruje również Katedrą Humanizacji Medycyny i Seksuologii Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2010 roku jest stałym współpracownikiem naukowym Instytutu ds. Badań nad Seksem, Płciowością i Prokreacją im. Kinsey’a w Uniwersytecie Indiana w USA. Jest współpracownikiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Naukowiec zainicjował i organizuje Ogólnopolskie Debaty o Zdrowiu Seksualnym. Łączy działalność badawczą, dydaktyczną i kliniczną. Jest autorem licznych publikacji, książek naukowych i popularno-naukowych. Realizuje projekty badawcze dotyczące zdrowia i seksualności Polaków w cyklu życia.

Założone w 1971 roku przez Rolfa Gindorfa Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Naukowych Badań nad Seksualnością  jest najstarszym niemedycznym stowarzyszeniem seksuologicznym istniejącym w niemieckojęzycznej Europie (tj. w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Luksemburgu oraz części Szwajcarii, Danii, Belgii, Francji i Włoszech).

 

Magnus Hirschfeld był niemieckim lekarzem, prekursorem seksuologii, założycielem Instytutu Seksuologicznego w Berlinie. Głównym przedmiotem zainteresowań Hirschfelda była sfera seksualności człowieka. Z czasem przyjęło się nazywanie tej dziedziny studiów naukowych „seksuologią”. Obok Havelocka Ellisa i Alfreda Kinseya jest nazywany prekursorem kierunku medycyny nazywanego „seksuologią”. Współcześni mu amerykańscy dziennikarze określili Hirschfelda mianem „Einsteina seksu”.