Od 6 do 10 kwietnia na UW odbędzie się 7. Międzynarodowy Turniej Fizyków. Jego organizacja to wyróżnienie dla Polski za zdobycie wicemistrzostwa świata w 2013 roku.
Międzynarodowy Turniej Fizyków to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki I i II stopnia. Turniej odbywa się w formie tzw. pojedynków, czyli debat naukowych, podczas których uczestnicy prezentują rozwiązanie danego problemu fizycznego lub fizyczno-technicznego. W tym roku studenci odpowiedzą na pytania, m.in. dlaczego mokry asfalt jest ciemniejszy od suchego asfaltu, jak uzyskuje się energię z warzyw czy też skąd się bierze dźwięk żaluzji poruszanych przez wiatr. Każda drużyna występuje w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. Trzy lub cztery najwyżej punktowane w eliminacjach drużyny uczestniczą w finałowej rozgrywce. Wygrywa ten zespół, który najlepiej zaprezentuje wyniki eksperymentów i obroni je.
Celem rozgrywek jest nie tylko naukowa rywalizacja, ale także integracja z rówieśnikami i międzynarodowa wymiana doświadczeń. W tegorocznej edycji turnieju wezmą udział drużyny ze Szwecji, Danii, Singapuru, Francji, Chin, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Iranu, Szwajcarii, Rosji oraz z Polski.
Organizatorem 7. Międzynarodowego Turnieju Fizyków jest Wydział Fizyki UW.
Partnerami turnieju są: Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Universitatis Varsoviensis, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa i Tramwaje Warszawskie.