Dariusz Wieczorek, minister nauki, był gościem podczas tegorocznego Annual Meeting Sojuszu 4EU+. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Uniwersytet Warszawski udzielił wywiadów mediom akademickim: studenckiej telewizji internetowej Uniwerek.TV oraz Radiu Kampus.

Od 25 do 27 września na Uniwersytecie Warszawskim odbywał się Annual Meeting Sojuszu 4EU+, którego członkiem jest UW. Sojusz 4EU+ jest jedną z inicjatyw strategicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tworzy go osiem europejskich uczelni badawczych: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Genewski oraz Uniwersytet w Mediolanie. 26 września rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak przejął z rąk rektora Uniwersytetu w Mediolanie prof. Elio Franziniego przewodnictwo w Sojuszu. W wydarzeniu uczestniczył m.in. minister nauki Dariusz Wieczorek.

– Będziemy wspierać wszystkie tego typu międzynarodowe alianse i cieszę się, że Uniwersytet Warszawski staje się liderem. To jedna z najlepszych i największych uczelni  w Polsce, więc naturalnie od niej wymaga się więcej, dlatego powinna być liderem również w tego typu sojuszach – powiedział podczas wywiadu dla Uniwerek.TV Dariusz Wieczorek.

Rozmowa z Dariuszem Wieczorkiem, ministrem nauki, podczas Annual Meeting Sojuszu 4EU+ na Uniwersytecie Warszawskim

4EU+

Współpraca w Sojuszu 4EU+ dotyczy tworzenia wspólnych ram kształcenia i innowacyjnej oferty dydaktycznej, prowadzenia badań naukowych przez międzyuczelniane multidyscyplinarne zespoły badaczy, inicjatyw związanych z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni.

– Nauka rozwija się wtedy, kiedy wymyśla się rzeczy niemożliwe do zrealizowania i później się je realizuje – podkreśla minister i dodaje: – To jest też jeden z obszarów w dyskusji o ustawie o szkolnictwie wyższym – kwestie doktorantów, studentów, kariery naukowej, musimy zacząć to porządkować, i, przede wszystkim, stwarzać dobre warunki dla młodych naukowców, żeby się dobrze u nas czuli. Będziemy się starali przekonywać i rektorów, i całe środowisko akademickie, że dzisiaj trzeba postawić na młodzież, bo to jest szansa rozwoju gospodarczego Polski.

Podkast Radia Kampus

Więcej o Annual Meeting 2024 na UW: link do newsa >>