„Perspektywy” ogłosiły laureatów „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2025”. Wśród wyróżnionych są dwie osoby z Uniwersytetu Warszawskiego: dr Małgorzata Bonikowska i doktorant Nasim Mondal.

„Gwiazdy Umiędzynarodowienia” to wyróżnienie przyznawane osobom, które mają wybitne osiągnięcia w działaniach wspierających internacjonalizację polskich szkół wyższych. Kandydaci mogą być zgłaszani przez władze uczelni i organizacje zaangażowane w umiędzynarodowienie, jak również nauczycieli akademickich, doktorantów czy studentów.

 

Kapituła przyznaje nagrody w dziewięciu kategoriach: „Wybitna Gwiazda”, „Gwiazda Dyplomacji Naukowej”, Gwiazda Dyplomacji Publicznej”, „Gwiazda Zarządzania”, „Gwiazda Badań”, „Gwiazda Rozwoju”, „Gwiazda Kształcenia”, „Gwiazda Marketingu” i Wschodząca Gwiazda”.

 

Gala rozdania nagród odbyła się 30 stycznia na Uniwersytecie Gdańskim. Nagrody zostały wręczone po raz ósmy.

 

Gwiazda Dyplomacji Publicznej
Dr Małgorzata Bonikowska. Fot. „Perspektywy”

Dr Małgorzata Bonikowska. Fot. „Perspektywy”

 

Laureatką nagrody w kategorii „Gwiazda Dyplomacji Publicznej” (Public Diplomacy Star) została dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Europejskiego UW. Nagroda przyznawana jest osobom aktywnym w obszarze dyplomacji publicznej, upowszechniającym wysokie standardy międzynarodowych kontaktów akademickich i naukowych.

 

Dr Małgorzata Bonikowska jest uznaną specjalistką w dziedzinie stosunków międzynarodowych, szczególnie w kontekście Unii Europejskiej i relacji międzynarodowych. Pracuje w Centrum Europejskim UW, jest też prezeską think tanku Centrum Stosunków Międzynarodowych, gdzie aktywnie promuje wiedzę o Polsce, organizuje konferencje, publikuje analizy, komentarze i raporty. Zainicjowała m.in. projekt Obserwatorium Europejskiego, którego raporty wpłynęły na reformy Unii Europejskiej.

 

Jako wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi międzynarodowe projekty badawcze i edukacyjne. Jest także członkinią wielu ważnych instytucji doradczych, współtworzyła również think tank Leaders Hub.

 

– Działania na rzecz umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji to dla mnie nie tylko praca, ale także misja. Poprzez edukację, współpracę i dialog możemy wzmocnić naszą pozycję na arenie międzynarodowej – podkreśla dr Małgorzata Bonikowska w wywiadzie dla „Perspektyw”.

 

Więcej informacji o laureatach „Gwiazd Umiędzynarodowienia” znajduje się na stronie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

 

Interstudent
Nasim Mondal. Fot. „Perspektywy”

Nasim Mondal. Fot. „Perspektywy”

 

Nasim Mondal jest doktorantem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Rozprawę doktorską przygotowuje pod opieką prof. Pawła Kaczmarczyka i dr Weroniki Kloc-Nowak. Jego badania koncentrują się na migrantach i ich zachowaniach związanych z płodnością w Europie. Publikował w renomowanych czasopismach, tj. „Journal of Migration and Health” czy „BMC Pediatrics”.

 

Swoje badania prezentował na międzynarodowych konferencjach, w tym IMISCOE 2023 i Konferencji Młodych Demografów w Pradze w 2024 roku. Jego projekt badawczy dotyczący intencji dzietności w kontekście globalnej niepewności został wybrany do finansowania w ramach modułu Central European Social Survey (CESS). Otrzymał również kilka prestiżowych stypendiów, w tym stypendium doktoranckie w ramach grantu SONATA 16 Narodowego Centrum Nauki (w zespole kierowanym przez dr Weronikę Kloc-Nowak z Ośrodka Badań nad Migracjami UW), a także stypendium Excellence Initiative Research University (IDUB) 2024.

 

– Ta nagroda należy nie tylko do mnie. Należy do całej mojej rodziny, moich mentorów i Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Nasim Mondal, laureat Nagrody Specjalnej Interstudent 2025.

 

Nasim Mondal  pochodzi z Indii, przyjechał do Polski w 2022 roku i od tego czasu aktywnie angażuje się w badania naukowe i inicjatywy międzykulturowe. Uzyskał stopień magistra w dziedzinie studiów populacyjnych w Międzynarodowym Instytucie Nauk Populacyjnych (IIPS) w Bombaju. Zdobył bogate doświadczenie zarówno w badaniach jakościowych, jak i ilościowych podczas pracy w UNICEF i Population Council.

 

– Ta nagroda ma wyjątkowe znaczenie. Nie tylko docenia moje dotychczasowe wysiłki, ale także inspiruje mnie do wzięcia na siebie większej odpowiedzialności – do dążenia do bardziej znaczącego wkładu akademickiego, społecznego i naukowego. Czuję się naprawdę zaszczycony – podkreśla Nasim Mondal.