„Perspektywy” ogłosiły laureatów „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2025”. Wśród wyróżnionych są dwie osoby z Uniwersytetu Warszawskiego: dr Małgorzata Bonikowska i doktorant Nasim Mondal.
„Gwiazdy Umiędzynarodowienia” to wyróżnienie przyznawane osobom, które mają wybitne osiągnięcia w działaniach wspierających internacjonalizację polskich szkół wyższych. Kandydaci mogą być zgłaszani przez władze uczelni i organizacje zaangażowane w umiędzynarodowienie, jak również nauczycieli akademickich, doktorantów czy studentów.
Kapituła przyznaje nagrody w dziewięciu kategoriach: „Wybitna Gwiazda”, „Gwiazda Dyplomacji Naukowej”, „Gwiazda Dyplomacji Publicznej”, „Gwiazda Zarządzania”, „Gwiazda Badań”, „Gwiazda Rozwoju”, „Gwiazda Kształcenia”, „Gwiazda Marketingu” i „Wschodząca Gwiazda”.
Gala rozdania nagród odbyła się 30 stycznia na Uniwersytecie Gdańskim. Nagrody zostały wręczone po raz ósmy.
Gwiazda Dyplomacji Publicznej
Laureatką nagrody w kategorii „Gwiazda Dyplomacji Publicznej” (Public Diplomacy Star) została dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Europejskiego UW. Nagroda przyznawana jest osobom aktywnym w obszarze dyplomacji publicznej, upowszechniającym wysokie standardy międzynarodowych kontaktów akademickich i naukowych.
Dr Małgorzata Bonikowska jest uznaną specjalistką w dziedzinie stosunków międzynarodowych, szczególnie w kontekście Unii Europejskiej i relacji międzynarodowych. Pracuje w Centrum Europejskim UW, jest też prezeską think tanku Centrum Stosunków Międzynarodowych, gdzie aktywnie promuje wiedzę o Polsce, organizuje konferencje, publikuje analizy, komentarze i raporty. Zainicjowała m.in. projekt Obserwatorium Europejskiego, którego raporty wpłynęły na reformy Unii Europejskiej.
Jako wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi międzynarodowe projekty badawcze i edukacyjne. Jest także członkinią wielu ważnych instytucji doradczych, współtworzyła również think tank Leaders Hub.
– Działania na rzecz umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji to dla mnie nie tylko praca, ale także misja. Poprzez edukację, współpracę i dialog możemy wzmocnić naszą pozycję na arenie międzynarodowej – podkreśla dr Małgorzata Bonikowska w wywiadzie dla „Perspektyw”.
Więcej informacji o laureatach „Gwiazd Umiędzynarodowienia” znajduje się na stronie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.
Interstudent
Nasim Mondal jest doktorantem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Rozprawę doktorską przygotowuje pod opieką prof. Pawła Kaczmarczyka i dr Weroniki Kloc-Nowak. Jego badania koncentrują się na migrantach i ich zachowaniach związanych z płodnością w Europie. Publikował w renomowanych czasopismach, tj. „Journal of Migration and Health” czy „BMC Pediatrics”.
Swoje badania prezentował na międzynarodowych konferencjach, w tym IMISCOE 2023 i Konferencji Młodych Demografów w Pradze w 2024 roku. Jego projekt badawczy dotyczący intencji dzietności w kontekście globalnej niepewności został wybrany do finansowania w ramach modułu Central European Social Survey (CESS). Otrzymał również kilka prestiżowych stypendiów, w tym stypendium doktoranckie w ramach grantu SONATA 16 Narodowego Centrum Nauki (w zespole kierowanym przez dr Weronikę Kloc-Nowak z Ośrodka Badań nad Migracjami UW), a także stypendium Excellence Initiative Research University (IDUB) 2024.
– Ta nagroda należy nie tylko do mnie. Należy do całej mojej rodziny, moich mentorów i Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Nasim Mondal, laureat Nagrody Specjalnej Interstudent 2025.
Nasim Mondal pochodzi z Indii, przyjechał do Polski w 2022 roku i od tego czasu aktywnie angażuje się w badania naukowe i inicjatywy międzykulturowe. Uzyskał stopień magistra w dziedzinie studiów populacyjnych w Międzynarodowym Instytucie Nauk Populacyjnych (IIPS) w Bombaju. Zdobył bogate doświadczenie zarówno w badaniach jakościowych, jak i ilościowych podczas pracy w UNICEF i Population Council.
– Ta nagroda ma wyjątkowe znaczenie. Nie tylko docenia moje dotychczasowe wysiłki, ale także inspiruje mnie do wzięcia na siebie większej odpowiedzialności – do dążenia do bardziej znaczącego wkładu akademickiego, społecznego i naukowego. Czuję się naprawdę zaszczycony – podkreśla Nasim Mondal.