Zespół badaczy z Wydziału Biologii UW pod kierownictwem dr hab. Julii Pawłowskiej został wyróżniony w konkursie BiodivMon Europejskiego Partnerstwa na rzecz Bioróżnorodności Biodiversa+. Projekt naukowców z UW dotyczy monitorowania różnorodności grzybów w kontekście ochrony przyrody.

1 grudnia zostały ogłoszone wyniki konkursu „BiodivMon – Improved transnational monitoring of biodiversity and ecosystem change for science and society”, w ramach którego naukowcy mogą ubiegać się o finansowanie trzyletnich międzynarodowych projektów badawczych. Wśród trzydziestu trzech nagrodzonych projektów jest sześć prowadzonych przez zespoły z Polski, w tym  FunDive: Monitorowanie i mapowanie różnorodności grzybów na potrzeby ochrony przyrody  realizowany pod kierownictwem dr hab. Julii Pawłowskiej z Wydziału Biologii UW.

 

Najliczniejsza grupa organizmów

– Grzyby stanowią jedną z najliczniejszych grup organizmów na ziemi o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania większości ekosystemów. Pomimo ich ogromnego znaczenia przez lata były  pomijane w pracach monitoringowych i działaniach na rzecz ochrony przyrody. Głównym celem naszego projektu jest wypracowanie wspólnych europejskich standardów monitoringowych i integracja danych o różnorodności biologicznej grzybów na poziomie międzynarodowym, tak aby umożliwić uwzględnienie tej grupy organizmów przy tworzeniu przepisów o ochronie przyrody – mówi dr hab. Julia Pawłowska.

 

W ramach współpracy z międzynarodowymi partnerami zespół planuje stworzenie bazy danych opierające się na referencyjnych sekwencjach DNA dla gatunków grzybów z europejskich zielników. Naukowcy szacują, że tylko w Polsce uzyskane zostaną sekwencje dla około 500 okazów. Dzięki zgromadzeniu i uporządkowaniu nowych danych możliwe będzie dokładniejsze poznanie i zrozumienie zmian w różnorodności i rozmieszczeniu grzybów w Europie.