– Monitorowanie tego, jak kształtuje się poparcie dla Unii Europejskiej oraz jakie są tego determinanty, może w przyszłości okazać się bardzo ważne – mówi prof. Michał Krawczyk z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Konsorcjum pięciu europejskich uczelni, w którym jest również UW, otrzymało wsparcie w wysokości 1,5 mln euro na projekt badawczy „COVIDEU”, realizowany w ramach grantu „Challenges for Europe” Fundacji Volskwagena.
Interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, Uniwersytetu Warszawskiego, London School of Economics, Uniwersytetu Amsterdamskiego oraz Uniwersytetu Pompeu Fabra chcą poznać wpływ krajowych i unijnych strategii walki z pandemią na postawy eurosceptyczne, solidarność europejską i wyniki partii eurosceptycznych. Konsorcjum tworzą badacze reprezentujący politologię, socjologię oraz ekonomię.
Prof. Michał Krawczyk z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW odpowiedzialny jest za badania dotyczące wpływu fake newsów na stosunek do Unii Europejskiej, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej, jaką jest pandemia koronawirusa.
– Obecnie pojawia się mnóstwo fałszywych informacji w internecie na temat pandemii. Część z nich dotyczy Unii Europejskiej – reakcji albo braku reakcji Unii Europejskiej na pandemię koronawirusa. Przy pomocy narzędzi komputerowych, m.in. sztucznej inteligencji, będziemy znajdować i analizować fakenewsy w internecie. Zbadamy ich źródła, zasięgi, a potem wykorzystamy ten materiał w eksperymentach terenowych prowadzonych za pomocą mediów społecznościowych – mówi prof. Michał Krawczyk. W ten sposób chcą dowiedzieć się jaki wpływ ma tego rodzaju kryzys na poparcie dla Unii Europejskiej oraz jak należy zarządzać taką sytuacją kryzysową.
– Stabilność Unii Europejskiej nie jest zagwarantowana i dana raz na zawsze. Doświadczyliśmy Brexitu, możliwe, że w przyszłości doświadczymy innych odejść ze wspólnoty lub wykluczeń. Pandemia to nie pierwszy ani ostatni kryzys, z jakim Unia się mierzy – kryzys klimatyczny, kryzys migracyjny – były i będą kolejne. Monitorowanie tego jak kształtuje się poparcie dla Unii Europejskiej oraz jakie są tego determinanty, może w przyszłości okazać się bardzo ważne. Mamy nadzieje, że to, czego się dowiemy, pomoże w kolejnych kryzysach, które niewątpliwie nas czekają – dodaje prof. Krawczyk.
Uczelnie reprezentują:
- prof. Heike Kluever – Humboldt University Berlin,
- prof. Sara Hobolt – London School of Economics,
- prof. Theresa Kuhn – Uniwersytet Amsterdamski,
- dr Toni Rodon – Uniwersytet Pompeu Fabra,
- prof. Michał Krawczyk – Uniwersytet Warszawski.
Projekt będzie realizowany w latach 2022-2026 i rozpocznie się w styczniu przyszłego roku.
Fundacja Volskwagena od 1962 roku finansuje projekty badawcze we wszystkich dyscyplinach wiedzy.