„Dzieje Uniwersytetu Warszawskiego” z serii „Monumenta Universitatis Varsoviensis” zostały wyróżnione w konkursie Varsaviana im. Hanny Szwankowskiej 2016/2017 organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Historii oraz Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego.

W serii „Monumenta Universitatis Varsoviensis” ukazało się 12 tomów opisujących historię i rozwój nauk na uczelni oraz życiorysy ważnych osób z nią związanych. TMH i BP wyróżniły w konkursie publikacje poświęcone historii uczelni.

 

– Było mi bardzo miło obserwować sukces moich kolegów redaktorów. Mam nadzieję, że pozostałe tomy także zostaną docenione przez publiczność – komentuje prof. Wojciech Tygielski, przewodniczący zespołu rektorskiego ds. serii MUV.

 

„Dzieje Uniwersytetu Warszawskiego” podzielone są na 3 części: 1816-1915, 1915-1945 i po 1945. Pierwszy tom opisuje historię uczelni od czasów jej powstania do czasu zlikwidowania Cesarskiego Uniwersytetu; drugi tom – od momentu powołania polskojęzycznego Uniwersytetu Warszawskiego do zakończenia działań wojennych na terenie stolicy w 1945 roku; trzeci tom – od chwili wznowienia działalności po wojnie do dziś. Książkę o historii UW w XIX wieku redagował prof. Tomasz Kizwalter, a nad książkami o historii w XX i XXI wieku czuwał dr hab. Piotr M. Majewski.

 

W cyklu MUV są także „Portrety uczonych. Profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego” z 333 biogramami zgromadzonymi w sześciu tomach oraz „Poczet rektorów” dr. Roberta Gawkowskiego o życiu i dokonaniach wszystkich 44 rektorów Uniwersytetu, który również był nominowany do nagrody Varsaviana. Archiwalne zdjęcia uczelni można obejrzeć w albumie „Uniwersytet Warszawski i fotografia 1839-1921. Ludzie, miejsca, wydarzenia” Danuty Jackiewicz.

 

W serii odrębnie potraktowano historię poszczególnych dziedzin naukowych: wolumin dotyczący historii nauk ścisłych i przyrodniczych zredagował prof. Andrzej K. Wróblewski. W opracowaniu jest tom poświęcony historii nauk humanistycznych, nad którym czuwa prof. Henryk Samsonowicz, oraz tom nauk społecznych pod kierunkiem prof. Marka Wąsowicza, a także publikacja „Gmachy Uniwersytetu Warszawskiego”.

 

Prace nad serią trwają od 2009 roku. W przygotowanie publikacji zaangażowało się kilkudziesięciu autorów oraz ośmiu redaktorów prowadzących. W serii pojawi się 15 tomów. Ukazują się one nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Wyróżnienia Varsaviana zostały wręczone 16 października. W sumie otrzymali je autorzy 7 pozycji.