Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW i Instytut Biologii Systemowej z Tokio (SBI) podpisały porozumienie o współpracy dotyczące, m.in. obliczeń naukowych, superkomputerów, obliczeń w chmurze oraz sieci i zastosowań oprogramowania naukowego. Instytucje wprowadzą w Europie Środkowej multinarzędzie Garuda.

Garuda to wielonarzędziowe rozwiązanie obliczeniowe zapewniające łączność i automatyzację różnorodnych danych, urządzeń i analiz.

 

Obszary współpracy ICM i SBI będą obejmować:

  • obliczenia biologii systemowej;
  • omikę oraz metody Big Data – algorytmy, programy i obliczenia dotyczące dużych ilości danych;
  • sztuczną inteligencję (Artificial Inteligence) i uczenie maszynowe (Machine Learning)
  • dostarczanie zasobów obliczeniowych i dostęp do aplikacji;
  • chmury obliczeniowe (Cloud Computing);
  • obliczenia wielkoskalowe (Supercomputing).

– Jednym z obszarów dalszego rozwoju ICM jest budowa silnej bazy wsparcia obliczeniowego dla grupy badaczy i studentów, szczególnie w dziedzinie bioinformatyki i genomiki – mówi dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM UW.

 

Problematyka omiki

Nauki omiczne to dyscypliny, których zadaniem jest wyjaśnienie biologiczno-chemicznych zasad funkcjonowania organizmu przy użyciu nowoczesnych metod chemicznych i metod biologii molekularnej. Dr Marek Michalewicz zaznacza, że problematyka omiki w Europie nie rozwija się tak, jak w innych częściach świata. ICM UW zorganizował, razem z Instytutem Matki i Dziecka, dwie edycje kursu „Omics Data Science – Bioinformatyka i Analiza Wielkoskalowych Danych Biomedycznych i chce dalej rozwijać prace dotyczące tej tematyki.

 

– Po udanych edycjach kursu, chcemy kontynuować tę inicjatywę w formie studiów podyplomowych. Włączenie Garudy jako jednego z najlepszych wielometodowych i wielonarzędziowych rozwiązań obliczeniowych przybliża nas również do nowej infrastruktury multicloudowej, którą planujemy stworzyć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w tej części Europy – podkreśla dyrektor Michalewicz.

 

Działania SBI koncentrują się na wykorzystaniu najlepszych technologii sztucznej inteligencji do poszerzania naszej wiedzy na temat systemów biologicznych i ich zastosowania w opiece zdrowotnej, medycynie, globalnej energetyce i kwestiach klimatycznych. Współpraca z ICM będzie koncentrować się na praktycznym wykorzystaniu platform technologicznych, takich jak Garuda (łączność i automatyzacja), Taxila (analiza tekstu i inteligencja) oraz Gandhara (ogólne nauczanie maszyn i inteligencja).

 

Współpracę ICM i SBI zainaugurował wykład dr. Hiroaki Kitano poświęcony wykorzystaniu sztucznej inteligencji w biomedycynie “Nobel Turing Challenge – Creating the Engine of Scientific Discovery”.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie ICM UW: www.icm.edu.pl.