Rozwój polskiej biotechnologii oraz współpraca między sektorem publicznym i prywatnym były tematami debaty, która odbyła się 4 marca na Uniwersytecie Warszawskim. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji szkolnictwa wyższego, administracji publicznej oraz firmy Roche, o czym przeczytać można na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.

Spotkanie odbyło się 4 marca w formule okrągłego stołu. Kwestię współpracy uniwersytetów i biznesu dotyczącą badań naukowych poruszyli m.in. prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW , prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, Robert Grey, kanclerz UW oraz prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW.

 

Artykuł pt. „To od relacji na linii nauka i biznes zależy sukces sektora bio-tech” można przeczytać w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Wyniki badań naukowych mogą być niezwykle przydatne dla społeczeństwa i biznesu. Część z nich jest finansowana z budżetu państwa, ale część także przez biznes. Ich efekty dotyczą zaś ogółu, nas wszystkich. Również na naszej uczelni wykładają przedstawiciele biznesu. Współpraca w tym zakresie wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze 10–15 lat temu. Jako UW współpracujemy też z innymi uniwersytetami z Europy, z USA i Azji. Jesteśmy bardzo otwarci na współpracę ze światem pozauniwersyteckim. Aktualne jest pytanie, czy uniwersytet powinien tylko uczyć i badać, czy także stać się częścią świata biznesu – prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Współpraca pomiędzy nauką a biznesem nie podlega dyskusji. Nawet nie powinniśmy o to pytać. Pytanie, jak ją ułożyć. Jako naukowcy musimy nauczyć się języka biznesu. Musimy pytać o to, czego biznes potrzebuje, a nie tylko mówić o naszych potrzebach – prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych.

Bez prawdziwej inwestycji w naukę nic nie zbudujemy w obszarze biotechnologii, bo nie będzie na czym – prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW.

Bardzo ważne jest podtrzymywanie relacji z otoczeniem zewnętrznym i podejmowanie rozmów międzysektorowych. W ten sposób jesteśmy w stanie ustanowić wspólne strategiczne cele i priorytety działalności, które są zgodne z krajowymi strategiami rozwoju, polityką przemysłową i potrzebami społecznymi. Razem możemy udoskonalić poziom badań naukowych i mierzyć się skutecznie ze współczesnymi wyzwaniami, np. w obszarze ochrony zdrowia – Robert Grey, kanclerz UW.