O tym, co sprawia, że książki i seriale kryminalne są tak popularne wśród czytelników i widzów, porozmawiają uczestnicy debaty, która odbędzie się 12 stycznia.

Rozmówcy zastanowią się, jakie są źródła fascynacji kryminałami, co sprawia, że przedstawione w nich trudne tematy, takie jak zbrodnia, świat przestępczy, praca policji, przyciągają tak wielu czytelników i widzów.

 

Porozmawiają również o sposobie kreacji rzeczywistości w literaturze kryminalnej i sensacyjnej – kim są najpoczytniejsi pisarze, skąd czerpią pomysły, czy potrafią wiernie odwzorować rzeczywistość.

 

Zastanowią się też, jakie skutki społeczne towarzyszą popularności kryminałów – czy są one jedynie odskocznią od codziennej rutyny, czy mogą stać się bodźcem inspirującym do działań niezgodnych z prawem.

 

W debacie wezmą udział prof. Monika Całkiewicz, kryminolog z Akademii Leona Koźmińskiego; prof. Mariusz Czubaj, literaturoznawca i autor powieści kryminalnych z Uniwersytetu SWPS; Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa–Praga oraz była minister sprawiedliwości i prokurator generalna; Piotr Pytlakowski, dziennikarz śledczy oraz gen. Adam Rapacki, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

 

Spotkanie „Sherlock Holmes na tropie, czyli dlaczego kochamy kryminały” odbędzie się 12 stycznia o godz. 18.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Debatę organizuje Uniwersytet Otwarty UW. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Więcej informacji