Prof. Michał Tymowski za książkę „Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty” otrzymał nagrodę Klio przyznawaną za najciekawsze książki historyczne roku. Historyk z UW został wyróżniony nagrodą główną w kategorii autorskiej za popularyzację historii i merytoryczny wkład w jej poznawanie.

„Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty” to studium o latach 1430-1510 i doświadczeniach towarzyszących pierwszym spotkaniom mieszkańców Afryki Zachodniej z przybyszami z Europy.

 

– Europejscy odkrywcy obawiali się, że na tych nieznanych im terenach zastaną ziemię tak bardzo spaloną słońcem, że żar wyniszczył wszelkie życie. Ich zdumienie było ogromne, kiedy okazało się, że wbrew temu, co sobie wyobrażali, na obszarach Afryki Zachodniej spotkali, jak odnotował portugalski żeglarz Diogo Gomes, „liczbę ludów tak wielką, że nie sposób w to uwierzyć” – mówi prof. Michał Tymowski.

 

– To nieoczekiwane spotkanie Afrykanów z Europejczykami przebiegało w różnych etapach. Na początku, gdy portugalskie karawele dobiły do brzegów Afryki Zachodniej, członkowie obu stron zareagowali strachem, agresją, zdumieniem, zdziwieniem, a później ciekawością i chęcią porozumienia się. Po krótkim okresie wzajemnych walk podjęto pierwsze próby kontaktów: wykształcono tłumaczy, wspólnie ucztowano, naradzano się nad warunkami prowadzenia handlu – wyjaśnia historyk.

 

Książka prof. Tymowskiego ukazała się w prestiżowej serii „Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej”.

 

Tekst o książce i rozmowa z autorem (pdf)

 

Nagrody Klio zostały wręczone podczas XXVI Targów Książki Historycznej. Drugą nagrodę w kategorii autorskiej otrzymał Grzegorz Motyka za książkę „Wołyń’43. Ludobójcza czystka – fakty, analogie, polityka historyczna”, a trzecią Łukasz Krzyżanowski za publikację „Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta”.

 

Kapituła nagrody, w której zasiadają historycy i dziennikarze popularyzujące wiedzę o historii, w tym roku przyznała również cztery równorzędne wyróżnienia w kategorii edytorskiej, a w kategorii varsaviana przyznano pięć nagród II stopnia.