Karolina Ćwiek-Rogalska, doktorantka z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Skomplikowane i proste”.

„Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” to konkurs na artykuł popularnonaukowy. Po raz jedenasty zorganizowało go „Forum Akademickie”. Nagrody otrzymało trzech laureatów. Jury przyznało również cztery wyróżnienia. Jedno z nich – za tekst „O czym mówią rzeczy” – zdobyła Karolina Ćwiek-Rogalska, bohemistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Doktorantka prowadzi badania etnograficzne w południowo-zachodnich Czechach. Dolní Žandov to miejscowość, z której po 1945 r. komunistyczne władze Czechosłowacji wysiedliły mieszkańców narodowości niemieckiej i tych, którzy zostali uznani za Niemców. Na ich miejsce przybyli Czesi zamieszkujący tereny słowackie. Autorka artykułu przeprowadziła ponad 40 wywiadów z Czechami, którzy po wojnie zamieszkali w miasteczku, oraz Niemcami, którzy zostali stamtąd wysiedleni, i osobami uznanymi za Niemców, którym udało się zostać.

 

– Za pomocą badań terenowych obserwuję krajobraz kulturowy tej miejscowości. Analizuję sposób postrzegania miejsc, które historycznie nie zostały ukształtowane przez obecnych mieszkańców. W artykule starałam się pokazać, że ważne jest zarówno to, co mówią ludzie, jak i krajobraz kulturowy, w którym żyją – wyjaśnia Karolina Ćwiek-Rogalska.

 

Do tegorocznej edycji zgłoszono 129 prac. Konkurs przeznaczony jest dla pracowników naukowych uczelni i instytucji badawczych oraz doktorantów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Prace mają mieć charakter popularyzatorski i w przystępny sposób opisywać własne badania młodych naukowców lub te, w których uczestniczyli. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

 

Nagrodzone i wyróżnione artykuły zostaną opublikowane w „Forum Akademickim”.