Dwa koła naukowe z Uniwersytetu Warszawskiego są w gronie laureatów tegorocznego konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego (StRuNa). Koło Naukowe Neuroinformatyki działające na Wydziale Fizyki otrzymało nagrodę w kategorii „Konferencja Roku 2023”, a Koło Kultury Frankofońskiej z Wydziału Neofilologii – w kategorii „Debiut Roku 2023”. Dwie inne organizacje studenckie – Koło Naukowe Social AI i Koło Naukowe Socjologii Cyfrowej – otrzymały wyróżnienia.
StRuNa to ogólnopolski konkurs podsumowujący działalność naukową kół i innych organizacji studenckich lub doktoranckich, np. redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich czy organów wykonawczych samorządu studentów lub doktorantów. Jego organizatorem jest Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”.
W trzynastej edycji nagrodzone zostały koła i organizacje, które zrealizowały projekty naukowe między 1 października 2022 roku a 30 września 2023 roku (w tym czasie mógł być przeprowadzony cały projekt lub jego zasadnicza część). Nadesłano 207 zgłoszeń.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 18 listopada w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Laureaci z UW
Koło Naukowe Neuroinformatyki działające na Wydziale Fizyki otrzymało nagrodę w kategorii „Konferencja Roku 2023” za organizację jedenastej edycji konferencji „Aspects of Neuroscience” wraz z wydarzeniem satelitarnym „Brainhack Warsaw”.
Konferencja „Aspects of Neuroscience” to międzynarodowe spotkanie poświęcone czterem aspektom neuronauk: neurobiologicznemu, klinicznemu, obliczeniowemu oraz poznawczemu.
– Co roku nasze koło zrzesza młodych neuronaukowców z całego świata i tworzy przestrzeń do dzielenia się wynikami swoich prac. Jako wykładowców zapraszamy także światowej sławy naukowców – mówi Julia Jakubowska, przewodnicząca zwycięskiego koła, dodając: – „Brainhack Warsaw” to hackaton dotyczący neuronauk. Młodzi naukowcy zgłaszają pomysły projektów związanych z neuronaukami obliczeniowymi, które są realizowane podczas wydarzenia.
Obecnie Koło Naukowe Neuroinformatyki liczy około czterdziestu osób. Jego opiekunem jest prof. Jarosław Żygierewicz z Wydziału Fizyki. Więcej informacji o organizacji można znaleźć na stronie koła.
Koło Naukowe Kultury Frankofońskiej (KKF) działające na Wydziale Neofilologii otrzymało nagrodę w kategorii „Debiut Roku 2023”, wyróżniającej organizacje, które powstały po 30 września 2022 roku.
KKF powstało w kwietniu 2023 roku w Instytucie Romanistyki z inicjatywy studentów zainteresowanych bogactwem kultury krajów obszaru frankofońskiego.
Misją koła jest organizowanie wydarzeń naukowych (wykładów, konferencji, debat), kulturalnych (projektów filmowych, wieczorów artystycznych) i integracyjnych poświęconych współczesnej kulturze krajów obszaru frankofońskiego.
W roku akademickim 2022/2023 koło zorganizowało m.in. wykład inauguracyjny dr. Michała Obszyńskiego pt. „Frankofonia: od uniwersalizmu do kolonializmu i z powrotem”, pokaz filmu Camille czy piknik integracyjny dla studentów i wykładowców Instytutu Romanistyki w formie śniadania frankofońskiego Le Petit-déjeuner sur l’herbe.
Obecnie koło liczy osiemnaście osób. Jego opiekunami są dr Magdalena Grycan oraz Pascale Peeters z Wydziału Neofilologii. Więcej informacji o organizacji znajduje się na stronie Instytutu Romanistyki UW.
Wyróżnienia dla kół naukowych UW w konkursie StRuNA
Jury konkursu wyróżniło również dwa inne koła działające na Uniwersytecie Warszawskim:
- Koło Naukowe Social AI otrzymało wyróżnienie w kategorii „Koło Naukowe Roku 2023”. Studenci zajmują się w nim rozwijaniem i stosowaniem metod sztucznej inteligencji w eksperymentach psychologicznych. Opiekunami koła są prof. Kamil Imbir z Wydziału Psychologii oraz prof. Jarosław Żygierewicz z Wydziału Fizyki. Więcej informacji dostępnych jest na profilu koła na Facebooku;
- Koło Naukowe Socjologii Cyfrowej działające na Wydziale Socjologii zostało wyróżnione w kategorii „Debiut Roku 2023”. Studenci rozwijają tutaj m.in. umiejętności posługiwania się narzędziami cyfrowymi i ich zastosowania w analizie zjawisk społecznych oraz wizualizowania i komunikowania wyników analiz. Opiekunami koła są dr Agata Komendant-Brodowska oraz dr Marta Kołodziejska z Wydziału Socjologii. Więcej informacji można znaleźć na profilu koła na Facebooku.