Dr hab. Jacek Lewkowicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW został laureatem XXIV edycji Nagród Naukowych „Polityki” w kategorii „nauki społeczne”. Wśród finalistów konkursu jest czworo naukowców z UW.

Konkurs Nagrody Naukowe „Polityki” jest adresowany do utalentowanych młodych naukowców. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: „nauki humanistyczne”, „nauki społeczne”, „nauki ścisłe”, „nauki techniczne” i „nauki o życiu”. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzonych zostało 15 naukowców. Laureaci otrzymali stypendia Fundacji Tygodnika „Polityka” (15 tys. zł). Wywiady z nagrodzonymi ukażą się na łamach „Polityki”. Finaliści otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł.

Laureatem konkursu w kategorii „nauki społeczne” został dr hab. Jacek Lewkowicz z WNE UW, który w nowatorski sposób łączy ekonomię z prawem i innymi naukami społecznymi. Badacz wykorzystuje zaawansowane metody statystyczne, ekonometryczne i techniki uczenia maszynowego (sztuczna inteligencja) do badania regulacji i instytucji społecznych. Stara się zrozumieć, w jaki sposób instytucje oddziałują na zachowania jednostek i grup oraz kiedy działają efektywnie. Jego prace dotykają aktualnych i ważnych społecznie tematów, m.in. wpływu pandemii COVID-19, na stabilność systemów demokratycznych, roli populizmu w procesach politycznych.

Wśród finalistów tegorocznej edycji Nagród Naukowych „Polityki” jest czworo innych naukowców z UW:

• dr Klaudia Kaniewska z Wydziału Chemii, która opracowuje samonaprawialne materiały hydrożelowe umożliwiające monitorowanie ruchów stawów, a także nanokompozytowy organożel do konserwacji dzieł sztuki – nauki ścisłe;
  • dr Adam Karczmarz z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, którego badania obejmują informatykę teoretyczną oraz matematykę. Badacz skupia się na matematycznym dowodzeniu poprawności oraz szacowaniu efektywności algorytmów przetwarzających tzw. grafy – nauki ścisłe;
  • dr Piotr Sadzik z Wydziału Polonistyki, który zajmuje się filozoficznymi aspektami polskiej literatury XX i XXI wieku (wprowadził do literaturoznawstwa kategorię maranizmu) – nauki humanistyczne;
  • Maciej Tarnowski, doktorant na Wydziale Filozofii, który zajmuje się paradoksami dotyczącymi wiedzy i przekonań, np. paradoksem Moore’a, w którym stwierdza się, że coś jest prawdą, a równocześnie się w to nie wierzy – nauki humanistyczne.