Uniwersytet Warszawski zajął I miejsce w XVII edycji rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”. Na kolejnych miejscach podium znalazły się: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Jest to bardzo szczególny rok dla Uniwersytetu, ponieważ obchodzimy 200-lecie naszego powstania – mówiła prof. Anna Giza-Poleszczuk, prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej, odbierając nagrodę w imieniu UW. – Hasło jubileuszu „Dwa stulecia. Dobry początek” okazuje się prorocze. Pierwsze miejsce w rankingu traktujemy jak dobry początek drogi na jeszcze wyższe szczyty oraz do podjęcia naprawdę liczących się wzywań – podkreślała pani prorektor. – Jest to zasługa grona profesorskiego, wszystkich pracowników naukowych, administracyjnych i naszych studentów, którzy wnoszą w życie Uniwersytetu wyobraźnię, odwagę, fantazję oraz wiele zapału i pasji – dodała.
Autorzy rankingu tworzą trzy osobne zestawienia: uczelni akademickich, niepublicznych uczelni magisterskich oraz państwowych wyższych szkół zawodowych, oceniając łącznie ponad 300 szkół wyższych. Od pierwszej edycji rankingu o pierwsze miejsce wśród uczelni akademickich rywalizują Uniwersytet Warszawski i Jagielloński. W ubiegłym roku obie uczelnie zajęły pierwsze miejsce. We wcześniejszych edycjach ośmiokrotnie zwyciężał UW, a siedmiokrotnie – UJ. W tym roku UW zgromadził 100 punktów, UJ – 98,2, a ostatni na podium Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 82,3.
Ranking uczelni akademickich 2016 >>
W przypadku uczelni akademickich porównywane są: prestiż kadry akademickiej, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie, innowacyjność oraz preferencje pracodawców. W tegorocznej edycji Uniwersytet Warszawski zdobył najwięcej punktów w kategorii efektywność naukowa oraz preferencje pracodawców. W dwóch kolejnych kategoriach – potencjał naukowy, prestiż wśród kadry – UW zajął drugie miejsce w kraju. – Największym atutem Uniwersytetu Warszawskiego są naukowcy – komentuje naszą pozycję prof. Marcin Pałys, rektor UW. – Są to światowej klasy specjaliści w swoich dziedzinach, którzy prowadzą badania na bardzo wysokim poziomie. Warto studiować na UW, żeby uczyć się od najlepszych – tych, którzy znają najnowsze osiągnięcia, dostrzegają, w którą stronę rozwija się nauka, potrafią pokazać studentom jej perspektywy – dodaje. – Celem UW jest nie tylko należenie do dużej grupy dobrych uniwersytetów, lecz także silniejsze wyróżnianie się na tle innych. Już dziś nam się to udaje dzięki naszym archeologom, astronomom, fizykom, chemikom, informatykom, biologom czy historykom. Ale chcielibyśmy być jeszcze bardziej widoczni w świecie – przekonuje prof. Pałys.
Wyniki rankingu w poszczególnych kategoriach >>
Przygotowano także rankingi 47 kierunków studiów, osobno dla każdej dziedziny nauki. Studia prowadzone na UW uwzględniono w kategorii nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Kierunki rolnicze, leśne i weterynaryjne oraz medyczne i o zdrowiu nie są obecne na naszej uczelni. 10 kierunków prowadzonych na Uniwersytecie zostało uznanych za najlepsze w kraju. Są to: politologia i stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo i komunikacja, fizyka i astronomia, socjologia, administracja, matematyka, chemia, biologia, nauki o ziemi, filologia. Kolejne 12 uniwersyteckich kierunków zajęło 2. miejsce w swej kategorii.