Na czas konkursu EUCYS Biblioteka Uniwersytecka przemieniła się w naukowe forum. Prezentacje uczestników trwały trzy dni. Jurorzy po długich obradach wybrali zwycięzców.

 

Podczas finału konkursu EUCYS na UW swoje projekty naukowe zaprezentowali najlepsi młodzi naukowcy UE. Młodzi uczestnicy (w wieku od 14 do 20 lat), żeby zwyciężyć musieli zainteresować swoimi projektami międzynarodowe jury, w którym znaleźli się eksperci z różnych obszarów nauki, reprezentujący europejskie instytucje badawcze. Do zdobycia były zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych, a dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne.

 

W Bibliotece Uniwersyteckiej obok siebie stanęło ponad 80 boksów. Każdy z uczestników musiał samodzielnie przygotować swoje stanowisko, opracować plakaty, zrobić ulotki, zainstalować niezbędny sprzęt i przede wszystkim w przekonujący sposób opowiedzieć o tym, czym naukowo się zajmuje.

 

Konkurs trwał trzy dni. Nikt nie wiedział kiedy i do którego stanowiska podejdzie juror. Trzeba więc było być na posterunku niemal non stop. Każde stoisko odwiedziło przynajmniej sześciu oceniających.

 

Potrójne podium

 

Podium w tych naukowych zawodach było nietypowe. Na jednym stopniu stanąć mogło jednocześnie kilka osób, bo za pierwsze, drugie i trzecie miejsce nagradzano po trzy projekty. Niektórzy swój projekt przygotowywali w grupach. Na najwyższym podium stanęli obok siebie: Luboš Vozdecký z Czech, Fizyk zajmujący się oporami toczenia („Rolling Friction”); Mariana de Pinho Garcia oraz Matilde Gonçalves Moreira da Silva z Portugalii, biolożki wykorzystujące ślimaki do badania zanieczyszczenia wody („Smart Snails”); João Pedro Estácio Gaspar Gonçalves de Araújo z Portlugalii, matematyk z nową charakterystyką pewnych struktur algebraicznych (“A natural characterization of semilattices of rectangular bands and groups of exponent two”).

Pełna lista nagrodzonych

 

Jak poradzili sobie reprezentanci Polski?

 

Monika Leończyk ze Słupska pojedzie na tygodniowy staż do Joint Research Centre Institutes do Włoch. Podczas konkursu zaprezentowała projekt zatytułowany „Wielkie znaczenie małych owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne”. Projektem zainteresował się też prezydent Lech Wałęsa, który odwiedził uczestników w Bibliotece Uniwersyteckiej.

 

Fizyk Jerzy Szuniewicz z Poznania, zajmujący się wykorzystaniem przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych, odbędzie staż w Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) w Stanach Zjednoczonych.

 

Uniwersytet Warszawski również przyjmie na staż kilku laureatów. Na indywidualnych stażach gościć będziemy aż 10 osób. Do Warszawy przyjadą młodzi naukowcy, których badania związane są z matematyką, chemią, biologią i medycyną. Swoje naukowe zainteresowania będą mogli rozwijać pod okiem uniwersyteckich profesorów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Chemii oraz Biologii.