Przeleżały w rodzinnym albumie przez 80 lat. Niedawno ich kopie wzbogaciły zbiory Archiwum UW. Oto historia zdjęć z budowy obserwatorium na górze Pop Iwan.
W maju zbiory Archiwum UW wzbogaciły się o kopie cennych przedwojennych zdjęć z okresu budowy Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan, które przed II wojną światową należało do Uniwersytetu Warszawskiego. Fotografie były przechowywane w albumie rodzinnym i do tej pory nikt poza właścicielami ich nie widział.
W latach 1936-1938 na górze Pop Iwan, dziś znajdującej się na terenie Ukrainy, w mało dostępnej części Karpat Wschodnich, na wysokości 2022 metrów n.p.m. wybudowano Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne. Obiekt od początku intrygował i wzbudzał ogromne zainteresowanie. Gdy 29 lipca 1938 roku oddano go do użytku, miał 5 kondygnacji, 43 pomieszczenia i 57 okien.
W budynku, wzniesionym z funduszy Ligii Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, rozlokowała się filia uniwersyteckiego obserwatorium astronomicznego. Niestety już w czasie II wojny światowej obiekt zaczął popadać w ruinę i na początku XXI wieku trudno było sobie wyobrazić, że przedwojenne obserwatorium może znów tętnić życiem naukowym. W 2012 roku rozpoczęto prace rewitalizacyjne.
Wiosną tego roku do Archiwum UW trafiły kopie zdjęć z lat 30. XX wieku prezentujące m.in. prace budowlane w obserwatorium.
O historii tych fotografii i ciekawostkach związanych z obserwatorium można przeczytać w tekście dr. Roberta Gawkowskiego, który ukazał się w najnowszym numerze pisma „UW” na stronie 31.
Przeczytaj najnowszy numer pisma uczelni „UW”.