14 marca na Uniwersytecie Warszawskim powstała trzecia Katedra UNESCO. Jednostka działa przy Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW i zajmuje się publicznymi i globalnymi procesami zarządzania niematerialnym dziedzictwem kulturowym.

Dzięki pracy członków społeczności Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych – naukowców, doktorantów i studentów – mamy możliwość lepszego zrozumienia współczesnego świata. Dziś otwieramy bardzo ważną katedrę, która jest częścią wydziału, ale przyczynia się również do umiędzynarodowienia Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem przekonany, że dzięki naszym badaczom wiele osób będzie brało udział w seminariach, konferencjach i debatach o problematyce związanej z niematerialnym dziedzictwem kulturowym – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas otwarcia Katedry UNESCO ds. publicznych i globalnych procesów zarządzania niematerialnym dziedzictwem kulturowym.

 

 

Jednostka działa przy Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (WNPiSM) UW, kieruje nią dr hab. Hanna Schreiber.

 

– Interdyscyplinarny zespół katedry będzie poszukiwać odpowiedzi na pytania, w jaki sposób dana społeczność – w tym społeczność międzynarodowa – powinna zarządzać zasobami dziedzictwa, kiedy zasoby niematerialnego dziedzictwa uważa się za dobro publiczne, a kiedy za dobro wspólne czy jakie są kryteria skutecznego i etycznego zarządzania dziedzictwem? Wyzwania publicznego i globalnego zarządzania niematerialnym dziedzictwem kulturowym będą badane w kontekście Deklaracji MONDIACULT 2022, Agendy 2030, średnioterminowej strategii UNESCO na lata 2022–2029 oraz rekomendacji UNESCO Ethics in Artificial Intelligence – mówi dr hab. Hanna Schreiber.

 

Wymiana wiedzy i solidarność

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) to powstała w 1945 roku organizacja międzynarodowa będąca agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Koordynuje ona działania związane z rozwojem międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej i naukowej.

 

W 1992 roku zainaugurowany został Międzynarodowy Program Sieci Katedr UNESCO (University Twinning and Networking – UNITWIN/UNESCO CHAIRS), który służy wymianie wiedzy, badań naukowych, szkoleń i współpracy międzyuczelnianej, jak również promowaniu solidarności w środowisku akademickim na całym świecie.

 

Katedry UNESCO pełnią funkcję mostów łączących uczelnie, decydentów i społeczeństwo. Do ich zadań należy m.in. promowanie różnorodności kulturowej i równości płci czy realizacja Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

 

Obecnie na świecie istnieje około 950 katedr UNESCO i czterdzieści pięć sieci UNITWIN, które znajdują się przy instytucjach szkolnictwa wyższego w 120 państwach. W Polsce jest ich jedenaście, w tym trzy na Uniwersytecie Warszawskim. Poza powstałą przy WNPiSM działają też Katedra UNESCO Trwałego Rozwoju przy Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) oraz Katedra UNESCO ds. Kobiet, Społeczeństwa i Rozwoju przy Instytucie Studiów Społecznych im. prof. Roberta Zajonca.