Rewitalizacja Gmachu Audytoryjnego trwa od 2014 roku. Za kilka miesięcy ze zmodernizowanego budynku będą mogli korzystać pierwsi użytkownicy.
Gmach Audytoryjny zwany także Fizycznym powstał w 1822 roku jako bliźniaczy pawilon Gmachu Pomuzealnego – obecnej siedziby Instytutu Historycznego. Budynek należy do nielicznych obiektów UW, który ocalał i nie uległ poważnemu zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. Po zakończeniu trwającego obecnie remontu z budynku będą korzystać studenci i pracownicy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.
Od sztuk pięknych po medycynę
W XIX wieku we wnętrzu budynku audytoryjnego mieściły się audytoria oraz monumentalna Sala Uroczystości – jedna z największych tego typu w Warszawie. W latach 20. XIX wieku na wykłady w Gmachu Audytoryjnym uczęszczał Fryderyk Chopin. Od 1846 roku do 1865 mieściła się tu Szkoła Sztuk Pięknych wraz z jej pracownią malarską. Po odzyskaniu niepodległości w pawilonie ulokowano wydziały medyczne, a wnętrze podzielono na małe pomieszczenia. Od 1950 roku z gmachu korzystała Akademia Medyczna (dziś Warszawski Uniwersytet Medyczny), która powstała z połączenia wydzielonych z UW wydziałów – Lekarskiego i Farmaceutycznego oraz Akademii Stomatologicznej. W XXI wieku w budynku znajdowały się także biura administracji dwóch kierunków UW – europeistyki i logopedii.
Rewitalizacja
W 2014 roku Akademia Medyczna opuściła gmach, a UW rozpoczął gruntowną rewitalizację pawilonu. W środku przeprowadzono generalne prace budowlane, m.in. wykonano stropy, ściany, wstawiono nowe okna, drzwi, instalacje elektryczne i sanitarne. Odnowiono elewację budynku. Kolor w odcieniu szarości został wybrany przez stołecznego konserwatora zabytków. Zlikwidowano wszystkie wtórne dobudówki i przywrócono pierwotny klasycystyczny wygląd.
Gmach Audytoryjny składa się z pięciu kondygnacji. Na samym dole, w podpiwniczeniu w części środkowej wybudowano multimedialną pracownię oraz pracownię badań fokusowych – wyposażoną m.in. w lustro weneckie zapewniające bezpośredni podgląd przebiegu badań. Na parterze mieści się dwukondygnacyjna, reprezentacyjna aula ze składaną trybuną, mogąca pomieścić 150 osób oraz duże biuro przeznaczone do obsługi studentów. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się pomieszczenia dla władz wydziału i pracowników administracji. Studenci będą mieli zajęcia na drugim piętrze – w dwóch salach seminaryjnych oraz na trzecim piętrze, gdzie mieści się siedem sal dydaktycznych. Na poddaszu mieszczą się gabinety naukowe i przestrzeń dla urządzeń technicznych.
Remont gmachu ma się zakończyć przed nowym rokiem akademickim.
Projekt rewitalizacji wykonali architekci z Pracowni Architektonicznej 1997, która w maju 2011 roku wygrała – zorganizowany przez UW – konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budynku.