27 czerwca prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, i Étienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce, podpisali porozumienie o tymczasowym ulokowaniu na uczelni Francuskiego Instytutu Badań nad Europą Wschodnią, Kaukazem i Azją Północną. – Wspólnie możemy zrobić wiele zarówno w kwestii zrozumienia tej części świata, jak i poprawy warunków życia jej społeczności – powiedział rektor UW podczas uroczystości w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego.

Cieszę się, że podpisaliśmy to porozumienie. Stanowi to element szerszej współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z instytucjami francuskimi. Sięga ona wielu wieków wstecz. Na szczególną uwagę zasługuje jednak nasze partnerstwo w ostatnich pięćdziesięciu latach, gdy Polska doświadczała trudności w zakresie swobody podróżowania. Zawsze czuliśmy wsparcie ze strony Ambasady Francji. Jest ono widoczne także w działalności naszego Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas uroczystości podpisania porozumienia między Uniwersytetem Warszawskim a Ambasadą Francji w Polsce.

Dotyczy ono tymczasowego ulokowania na uczelni Francuskiego Instytutu Badań nad Europą Wschodnią, Kaukazem i Azją Północną (IRECA). Ośrodek będzie służył wznowieniu analiz poświęconych społeczeństwom zamieszkującym wskazany obszar geograficzny, objęty obecnie działaniami wojennymi.

Bardzo się cieszę, że nasz wielomiesięczny projekt wreszcie się zrealizował. Doceniam jakość dialogu z Uniwersytetem Warszawskim na wszystkich jego poziomach. Chciałbym podziękować szczególnie rektorowi prof. Alojzemu Z. Nowakowi i prof. Zygmuntowi Lalakowi, prorektorowi UW ds. badań, za nieustające wsparcie. Dzięki porozumieniu opracujemy nowe narzędzia współpracy. Mamy ambitne cele, wśród których wymienić należy przede wszystkim lepsze zrozumienie tej części Europy – kontynentu wielu wspólnych wartości, którego dziedzictwo powinniśmy chronić – zaznaczył ambasador Étienne de Poncins.

IRECA będzie funkcjonować w ramach Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich (OKF) UW. W uroczystości podpisania porozumienia wzięli udział również m.in. dr Laurent Tatarenko, dyrektor OKF UW, prof. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce.