Najnowocześniejszy w Polsce ośrodek technologii obliczeniowych rozpoczyna pracę. Superkomputery UW pomogą naukowcom i biznesowi.

– Na Uniwersytecie Warszawskim mamy obecnie do czynienia ze skokiem technologicznym – mówił 17 czerwca podczas otwarcia nowego ośrodka na warszawskiej Białołęce prof. Marcin Pałys, rektor UW. – Uniwersytety istnieją od wielu lat, mają swoje klasyczne sposoby funkcjonowania i misje. Ale także bardzo intensywnie się rozwijają. Możemy posłużyć się porównaniem do samochodów. Po erze aut z silnikami spalinowymi nadchodzi era samochodów z napędem hybrydowych, czyli czas, w którym ważne są nowe technologie, nowe koncepcje sterowania, nowe umiejętności analizowania wyników. I takie właśnie zmiany zachodzą na Uniwersytecie. Centrum, które dzisiaj otwieramy, jest nowym elementem hybrydowego Uniwersytetu – tłumaczył rektor Pałys.

 

Nowy ośrodek nie będzie służył jedynie badaniom naukowym. Zgromadzona w nim infrastruktura pozwala też np. na prowadzenie analiz danych dla przedsiębiorstw.  Już teraz jej możliwości są wykorzystywane do badań medycznych nad nowymi lekami oraz nowymi materiałami dla przemysłu, a także do analiz związanych z rozwojem energetyki. Infrastruktura nowego ośrodka jest też doskonałym narzędziem do analizy i optymalizacji siatki połączeń lotniczych na całym świecie. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, do którego należy ośrodek, współpracuje z bardzo wieloma partnerami zarówno ze świata biznesu, jak i instytucji publicznych. – Chcemy być blisko społeczeństwa – mówił prof. Pałys. – Na styku Uniwersytetu z otoczeniem lokalnym, społeczeństwem Warszawy, gospodarką i przemysłem rodzą się najciekawsze projekty, dla których ten ośrodek może być zapleczem techniczno-intelektualnym. Rząd RP zdecydował się wesprzeć Uniwersytet planem wieloletnim, który przez najbliższe 10 lat pozwoli uzupełnić infrastrukturalną cześć olbrzymiej zmiany, która dokonuje się na Uniwersytecie. Dlatego patrzymy na trzecie stulecie UW jako na czas, w którym będziemy mogli robić jeszcze więcej. Chcemy być punktem na mapie Europy i świata, który będzie rozpoznawalny jako niezwykłe centrum kompetencji, nauki, nauczania, współpracy z biznesem oraz prawdziwym ambasadorem Polski na arenie międzynarodowej – przekonywał rektor UW.

 

Budowa Centrum Technologii ICM UW kosztowała 162 mln zł. Powstanie ośrodka było możliwe dzięki dofinansowaniu, które ICM otrzymało z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Rozwoju dla projektu „Centrum Kompetencji OCEAN (Otwarte Centrum Danych i ich Analiz)”. Jego budowa trwała zaledwie 8 miesięcy – od maja do grudnia 2015 roku. W grudniu rozpoczął się proces instalacji sprzętu. – Nowy uniwersytecki ośrodek jest przykładem tego, czym Polska może chwalić się w Europie i dlaczego możemy być dla Europy atrakcyjni, czego możemy ją uczyć – mówiła podczas uroczystego otwarcia Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw. – Jesteśmy doskonałym przykładem, jak dobrze wydawać pieniądze strukturalne. Teraz stoi przed nami większe wyzwanie niż samo wybudowanie centrum. Musimy skupić się na tym się, jak jego możliwości wykorzystać dla Polski i Europy, do ostatniego kilobajta – podkreślała pani komisarz.

 

Centrum Technologii to jeden z najnowocześniejszych ośrodków obliczeniowych w Europie. Jest wyposażony w dwa superkomputery: Okeanos, który będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych, oraz Enigma – największy w Polsce superkomputer do Big Data. Centrum dysponuje także systemem przechowywania i udostępniania danych oraz laboratorium wizualizacji. – Cechą szczególną ośrodka jest harmonia wszystkich składowych naszego systemu. Części systemu są z sobą w taki sposób zsynchronizowane, żeby zadania związane z analizą danych mogły być efektywnie realizowane w bardzo krótkim czasie. Uzyskaliśmy wyjątkowy poziom sprawności – opisywał zastosowane rozwiązania prof. Marek Niezgódka, dyrektor ICM UW.

 

Z centrum będą korzystać także studenci. Prowadzone tu będą zajęcia dydaktyczne na kierunku inżynieria obliczeniowa, który od nowego roku akademickiego prowadzić będzie ICM UW.